Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Suriye resmi haber ajansı SANA, ABD öncülüğündeki koalisyona ait bir savaş uçağının Suriye ordusuna ait askeri mevzileri bombaladığını bildirdi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) ise iddiayı yalanladı.

Askeri bir kaynağa dayandırılan haberde, ABD öncülüğündeki koalisyona ait bir savaş uçağının, Suriye’nin Deyr ez Zor bölgesindeki El Bukemal kentinin güneydoğusunda yer alan el Harra yerleşimindeki Suriye ordusu mevzilerini bombaladığı belirtildi. Birden çok Suriye askerinin öldüğü belirtilen haberde, bazı askerlerin de saldırı sonucu yaralandığı kaydedildi.

Muhaliflere yakın İngiltere merkezli Suriye İnsan Haklarını Gözlemevi ise saldırıda Suriye hükümeti safında savaşan 38 yabancı savaşçının öldüğünü iddia etti. Koalisyon daha sonra 50’den fazla yabancı savaşçının öldüğünü öne sürdü. El Bukemal kenti, Suriye’nin Irak sınır bölgesinde yer alıyor.

Pentagon yalanladı

Sputnik’e konuşan Pentagon sözcüsü  Adrian Rankine-Galloway ise ne Washington’ın ne de ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriyeli askerlere saldırdığını söyledi. Sözcü “Bir ABD ya da koalisyon saldırısı değil.” ifadelerini kullandı. Benzer bir açıklama da IŞİD’le Mücadelede Koalisyon Güçleri Sözcüsü Albay Sean Ryan’dan geldi. Ryan “El Bukemal’daki saldırının farkındayız ancak ABD ya da koalisyon güçleri bölgede saldırı gerçekleştirmedi. Bunun arkasında kimin olduğuna bakıyoruz ancak ABD ya da koalisyon değil.” dedi.

İran’ın Fars haber ajansı, geçen ay yayınladığı bir haberde, Suriye’nin Deyr ez Zor bölgesinde ABD tarafından yeni bir askeri üs kurulduğunu bildirmişti. Haberde, Badiye el Şaafa yerleşimi yakınlarında kurulan üssün “gelişmiş askeri araçlar ve sistemlerle” donatılacağı kaydedilmişti.

Haşdi Şabi: ABD’nin hava saldırısında 22 mensubumuz öldü

Bu arada Iraklı Haşdi Şabi milisleri ABD’nin Irak-Suriye sınırında yaptığı hava saldırısı sonucu 22 mensubunun öldüğünü, 12’sinin de yaralandığını duyurdu. Örgütün açıklamasında “Dün akşam 22.00’de ABD’ye ait bir uçak  Suriye sınırını savunan Haşdi Şabi’ye ait bir mevkiyi 2 adet güdümlü füze ile vurdu. Bunun sonucunda 22 savaşçımız şehit oldu.” dendi.

Saldırının Suriye topraklarının 700 metre içerisinde yaşandığını savunan Haşdi Şabi konu hakkında ABD’den açıklama beklediğini de duyurdu.

ABD öncülüğündeki koalisyon 2014’ten beri Suriye’de IŞİD hedeflerine hava saldırıları düzenliyor. Ancak ülkeye yaklaşık 2.000 askerini konuşlandıran ABD’nin bu misyonu ne Birleşmiş Milletler (BM) ne de Suriye hükümeti tarafından onaylanmış durumda.

Fotoğraf: Reuters / Hamad Mohammed

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201806181033897069-sana-koalisyon-ucagi-suriye-ordusu-mevzilerini-bombaladi/