Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Irak’ta seçim birincisi ve Sadr Hareketi lideri Mukteda el Sadr, ülkedeki siyasi gruplardan, hükümet kurma çalışmalarında ABD ve komşu ülkelerle görüşmeyi kesmelerini istedi.

Sadr, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Tüm siyasi grupların, hükümet koalisyonları ve sonrası için ABD ve komşu ülkelerle görüşmeleri kesmesi gerekiyor. Bunlar, biz Iraklıların iç meseleleridir başkalarının değil.” ifadesini kullandı.

Seçim yarışını kazanan tüm siyasi grupların mezhepsel ve hizipçilik esasına dayanan koalisyon çalışmalarını sonlandırmasını da isteyen Sadr, “Mezhep, ırk ve hizipçilik üstü hükümet koalisyonu kurulmasına hazırım.” değerlendirmesinde bulundu.

Sadr, daha önce yaptığı açıklamada, “Irak’ın ne doğu ne batı ne kuzey ne de güneyden, sınır ötesinden yönetilmesine izin vermeyiz.” görüşüne yer vermişti. Açıklamasında, ülkenin ulusalcı Iraklılar ve hizipçilik üstü koalisyonlarla yönetileceğini belirtmişti.

İran’a karşı mesafeli ve zaman zaman eleştirel tavırlarıyla bilinen Sadr’ın bu açıklaması, ülke üzerindeki nüfuzu ve hükümet kurma çalışmalarına yönelik baskısı yüzünden İran’a karşı yapıldığı şeklinde yorumlanmıştı.

Irak’ta 12 Mayıs’ta yapılan genel seçimlere, şaibe ve düşük katılım damga vurmuştu. Ülkede seçimlerin yapıldığı tarihten bu yana henüz hükümet kurulamadı.

 

Fotoğraf: AFP 2018 / Haidar Hamdani

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201807091034193666-sadr-irak-siyasi-gruplar-abd-komsu-ulkelerle-gorusmeleri-kesmeli/