Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya’da VPN tartışmalarına Vladimir Putin son noktayı koydu. Ülkede Kasım ayından itibaren VPN, anonymizer ve benzeri gizlilik uygulamalarını kullanmak suç sayılacak.

Son zamanlarda Çin’de görülen VPN yasağı haberlerinin bir yenisi Rusya’dan geldi. Ülkede bir süredir yetkili kurumların tartıştığı VPN yasağı, son olarak federal meclisinin bir kanadı olan Duma’da onaylanmıştı. Bu onayın ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in önüne giden yasak, Putin tarafından da onaylandı. Yasak uyarınca Kasım ayından itibaren ülke sınırları içerisinde VPN, anonymizer ve internette anonim olmayı sağlayan benzer uygulamaların kullanımı tamamen yasaklanacak ve bu uygulamaları kullanan kişiler cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. 

Konuyla ilgili açıklama yapan Duma’dan Leonid Levin, yürürlüğe girecek olan yasanın; yasalara uygun olarak hayatlarını sürdüren vatandaşlar açısından bir tehlike içermediğini sadece internette illegal içeriklere ulaşmak isteyen kişiler için bir sınırlandırma getirdiğini söyledi.

 

Kaynak: https://www.donanimhaber.com/diger/haberleri/Putin-VPNe-savas-acti-Rusyada-yasaklaniyor.htm