Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Venezüella’daki siyasi ve ekonomik krize rağmen bu ülkede enerji sektöründeki faaliyetlerini sürdürmek isteyen Rus devlet enerji şirketi Rosneft, devlete ait PDVSA (Petroleos de Venezuela) şirketine yatırımlarını artırdı.

Rosneft’ten yapılan açıklamaya göre PDVSA, gelecekte yapacağı hammadde tedarikleri için Rus şirketten 1 milyar dolarlık avans aldı.  PDVSA’ya yapılan ön ödemelerin faiziyle birlikte yaklaşık 6 milyar dolara ulaştığını kaydeden Rosneft, yatırımların 2019 yılının sonuna kadar kendisini amorti etmesini beklediklerini vurguladı. 

Rosneft ve PDVSA, 2015 yılında 14 milyar dolarlık petrol yatırım anlaşması imzalamıştı. Venezüella, Rosneft’in Rusya dışındaki en büyük hammadde kaynağı durumunda. Firma, PDVSA’ya bağlı ABD’li merkezli Citgo şirketinin yüzde 49,9 hissesini elinde bulunduruyor. 

PDVSA, yakın zaman önce Rus petrol şirketi Rosnfet’ten alınan 1,5 milyar dolarlık kredi  karşılığında Citgo’nun yüzde 49,9’a yakın payını teklif etmişti. Bu teklif  Rusya’nın ABD petrolünde söz sahibi olacağı endişesiyle ABD’de Cumhuriyetçilerin de tepkisini çekmişti.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/guney_amerika/201708091029630336-rusya-venezuella-pdvsa-yatirim/