Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İran Milli Güvenlik Konseyi Eski Sekreteri ve Almanya Eski Büyükelçisi olan ve halen ABD’deki bir Üniversite’de Öğretim Görevlisi olan Hüseyin Museviyan İran kaynaklı İlna haber ajansına yaptığı açıklamada, İsrail ve Rusya arasında Suriye’de barışın sağlanması konusunda bir dizi görüşmeler yapıldığını ve tarafların İran’ı Suriye’de devre dışı bırakacak olan 7 maddelik bir anlaşma konusunda mutabakata vardıklarını belirtti.

Buna göre 1) Beşar Esad Suriye’de iktidarda kalmaya devam edecektir. 2) İran ve Lübnan Hizbullahı’nın Suriye’deki askeri varlığına son verilecektir. 3) İsrail tarafı Suriye’deki saldırılarına son verecektir. 4) Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığı devam edecek ve bir statüye bağlanacaktır. 5) Lüzum görülmesi halinde Rusya’nın Suriye’deki askeri danışmanlarına ilave olarak İsrail-Lübnan sınırında Birleşmiş Milletler güvenlik güçlerinin Suriye askerleri ile birlikte  görev yapması sağlanacaktır. 6) Zamanı geldiğinde belirli bir periyot dahilinde ABD’nin Suriye’deki askeri varlığının çekilmesi sağlanacaktır. 7) Suriye hükümeti ile diğer bölge Arap ülkeleri arasındaki ilişkiler normale döndürülecektir.

Bu amaçla Basra Körfezi ülkeleri de dâhil olmak üzere bölge Arap ülkeleri tarafından Suriye’nin yeniden inşa edilmesi ve mültecilerin ülkelerine geri dönmesini sağlamak ve İran’ın Suriye’deki siyasi ve askeri nüfuzunun azaltılması amacıyla milyarlarca dolar kaynak sağlanacaktır.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: http://www.pyknet.net/1397/10khordad/13/page/musavian.htm