Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

YPG de dâhil, Deyr ez Zor’un doğusundaki tüm etnik ve dini grupları temsil eden 23 heyet, “Fırat Doğu Bölgesi Yerel Yönetim Komitesi” birinci toplantısı için bir araya geldi. Rus Tümgeneral Yevgeniy Poplavskiy’in de katıldığı toplantının ardından Kürt grupların Fırat Nehri’nin doğusunda Rus askerlerin güvenliğini sağlamaya hazır olduğu açıklandı.

Rusya’nın Suriye’deki Ateşkesi İzleme Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre Deyr ez Zor yakınındaki Salahiye kasabasında gerçekleşen toplantıda konuşan Poplavskiy, Fırat’ın doğusundaki milis güçlerin Deyr ez Zor’daki IŞİD militanlarına yönelik operasyonda sona yaklaştığını ifade etti.

“Rusya, Fırat’ın doğusundaki milislerin eylemlerini destekliyor”

Poplavskiy, “‘Fırat’ın doğu aşiretleri’ adlı milis güçlerin eylemleri Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri tarafından destekleniyor ve Hmeymim’deki Rus askeri karargâhıyla koordine ediliyor.” dedi.

“Ortak harekât merkezi faaliyete geçirildi”

Rus uçaklarının bu çerçevede 672 sorti yaparak 1.450’den fazla hedefi vurduğunu aktaran Poplavskiy, “Milis birlikleriyle işbirliğinin doğrudan idaresi ve organizasyonu için Salahiye’de ortak harekât merkezi faaliyete geçirildi. Merkezde Rus askeri danışmanların yanı sıra Fırat doğu aşiretlerinden temsilciler yer alıyor. Fırat’ın doğusundaki tüm Suriye toprakları önümüzdeki günlerde teröristlerden tamamen temizlenecek.” ifadelerini kullandı.

“Deyr ez Zor’un doğusunu Suriye’nin ayrılmaz parçası olarak görüyoruz”

YPG Sözcüsü Nuri Mahmud ise, Kürt milislerin Rus komutası altında etkili şekilde mücadele ettiğini söyledi. Komite üyelerinin Deyr ez Zor’un doğu bölgelerini Suriye’nin ayrılmaz parçaları olarak gördüğünü kaydeden Mahmud, Rusya’ya Suriye’de barışın yeniden tesisi için teşekkür edip Fırat’ın doğusundaki Rus askerlerin güvenliğini sağlamaya hazır olduklarını vurguladı.

 

Fotoğraf: Reuters / Rodi Said

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201712051031265200-rusya-kurt-firat-dogusu-rus-asker-guvenlik-saglamaya-hazir/