Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya ile İngiltere arasında yaşanan casus krizinde yeni gelişmeler yaşanıyor. Moskova yönetimi 50 İngiliz diplomatın daha Rusya’dan ayrılmasını istedi.

İngiltere’de eski Rus casusu Sergie Skripal ve kızı Yulia’nın zehirlenmesinin ardından, İngiltere yönetimi olaydan Rusya’yı sorumlu tutarak 23 Rus diplomatı sınır dışı etmişti. Rusya da İngiltere’nin aldığı bu kararın  ardından 23 Rus diplomatı sınır dışı etmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova 30 Mart 2018 günü yaptığı açıklamada Rusya’da bulunan 50 İngiliz diplomatın ülkeden ayrılmasını isteyerek, İngiltere’deki Rus diplomat sayısı ile Rusya’daki İngiliz diplomat sayısını eşitlemek için bu yönde bir karar alındığını ifade etti. Kararın İngiltere’nin Rusya Büyükelçisi Laurie Bristow’un Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak kendisine tebliğ edildiğini vurgulayan Zaharova, diplomatların Rusya’yı terk etmeleri  için bir ay süre verildiğini, İngiltere’nin Rusya’da 50 fazla diplomatı bulunduğunu ve mütekabiliyet esasları doğrultusunda eşitlik istediklerini vurguladı.

Fotoğraf: Sputnik / Vitaliy Ankov

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: https://ir.sputniknews.com/world/201803313440724