Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekât Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, Suriye hükümet güçlerinin IŞİD’in kuşatması altındaki Deyr ez Zor kentine üç koldan ilerlediğini belirtti.

Basın toplantısı düzenleyen Rudskoy, “Suriye hükümet güçleri, Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin desteğiyle Deyr ez Zor’a doğru üç koldan taarruz gerçekleştiriyor.” dedi.

Deyr ez Zor ve çevresinin teröristlerin Suriye topraklarındaki son kalesi olduğuna dikkat çeken Rudskoy, “Geri kalan terörist güçler, bu bölgeye geçiş yaptı. Elimizdeki bilgilere göre, Musul’daki militanlar ve IŞİD’in savaş kapasitesi en yüksek militanları Rakka’dan buraya sevk edildi. ABD ve müttefiklerinin desteklediği Demokratik Suriye Güçleri (DSG), söz konusu militanları, üç aydan beri kontrol altına alamadı” dedi.

“Deyr ez Zor’un kurtarılması, IŞİD’in ana unsurlarının yenilgisi anlamına gelir”

Bu arada Rudskoy, IŞİD’in kuşatması altındaki Deyr ez Zor’un kurtarılmasının, terör örgütünün ana birliklerinin yenilgisi anlamına geleceğini vurguladı ve “Deyr ez Zor’daki kuşatmanın kaldırılmasıyla birlikte halifelik kurma amacı taşıyan, en nefret uyandıran terör örgütü IŞİD’in ana unsurları yenilgiye uğratılır.” ifadelerini kullandı.

“Rus uçaklarının günlük sorti sayısı 60-70’e çıkarıldı”

Öte yandan Rudskoy, Deyr ez Zor’a kaçmaya çalışan etrafı kuşatılmış teröristleri imha etmek için Rus uçaklarının bir günde gerçekleştirdiği sortilerin sayısının 60-70’e yükseltildiğinin altını çizdi.

Rudskoy, son 5 gün içinde Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin, 316 sorti gerçekleştirerek 819 atım yaptığını kaydetti.

“Suriye’nin merkezi teröristlerden kurtarılmak üzere”

Diğer taraftan Rudskoy, Halep kentinin teröristlerden tamamen kurtarıldığını, Suriye’nin merkezi bölgelerinin de teröristlerden kurtarılmak üzere olduğunu belirtti.

Rus general, “Son bir ay içinde Suriye’de ciddi değişimler yaşandı. Rusya Hava-Uzay Kuvvetleri’nin desteğini alan Suriye hükümet güçleri, ciddi başarılar elde etti ve IŞİD’in büyük bir grubuna Suriye’nin merkezi bölgelerinde büyük kayıp yaşattı. Halep kenti, teröristlerden tamamen kurtarılırken, Suriye’nin merkezini kurtarma çalışmalarında sona yaklaşılıyor.” dedi.

“Akerbat kısa süre içinde özgürlüğüne kavuşacak”

Rudskoy, basın toplantısında Hama’daki gelişmeleri de aktardı. “Büyük bir militan grubu, Hama’nın Akerbat kasabasında çembere alındı.” diye devam eden Rudskoy, birliklerin operasyona devam ettiğini ve kasabanın kısa süre içinde özgürlüğüne kavuşacağını vurguladı.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201708211029801031-rus-genelkurmayi-suriye-ordusu-deyr-ez-zor-ilerliyor/