Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Vladimir Titov, İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'un Rusya ziyareti için hazırlıkların sürdüğünü doğruladı. Basın mensuplarına konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Titov, "İngiliz ortaklarımızla birlikte İngiltere Dışişleri Bakanı'nın Moskova ziyareti ile ilgili hazırlıklarımızı sürdürüyoruz." diye konuştu.

“İngilizlerin geleneksel diplomatik etikete neden uymadıklarının anlaşılmadığını” söyleyen Titov, "Genel olarak ziyaretlerle ilgili açıklamaları taraflar onaylanmış ziyaret tarihine yakın bir tarihte ve birlikte yaparlar." ifadelerini kullandı.

Rusya ile İngiltere arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusuna yoğunlaşılacak

Titov, İngiltere Dışişleri Bakanının Rusya ziyareti çerçevesinde Rusya'nın ikili ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda yoğunlaşma niyetinde olduğunu belirtti.

Rus diplomat, "Öncelikle, suni bağlayıcı unsurlarla zorlaştırılmaması gereken diyalog üzerinden Rusya ile İngiltere arasındaki ilişkilerin normalleşmesi konusuna yoğunlaşmayı düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.

Londra’nın pozisyonu Moskova’nın Suriye’deki görevlerinin anlaşılmadığını gösteriyor

İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın iki ülke arasında Suriye konusunda derin anlaşmazlıkların bulunduğuna yönelik söylemlerine değinen Titov, şöyle konuştu:

"Ülkelerimizin arasında ve özellikle de Suriye konusunda derin anlaşmazlıkların bulunduğuna yönelik söylemler, İngiltere'nin maalesef Rusya'nın Suriye'de sürdürdüğü operasyonunun hedeflerini temelden anlamadığını gösteriyor."

Daha önce İngiltere Dışişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanı Boris Johnson'un yılsonuna doğru İran, Ortadoğu ve güvenlik konularını görüşmek üzere Moskova'yı ziyaret etmeyi planladığını açıklamıştı.

 

Fotoğraf: Reuters/Francois Lenoir

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/201710141030592923-rus-disileri-ingiltere-disisleri-bakani-johnsonun-rusyayi-ziyaret-edecegini-dogruladi/