Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Başkanı Donald Trump’ın onay vermemesi nedeniyle İran nükleer anlaşmasının tehlikeye girdiği bir dönemde Tahran’a gitti. Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, iki ülke arasında İran doğalgazını Hindistan’a götürecek yeni boru hattı projesini desteklemeye yönelik mutabakat anlaşması imzalayacağını söyledi.

Putin, İran ve Azerbaycan’dan yetkililerle görüşmeler yapacağı bir günlük bir ziyaret için Tahran’daki Mihrabad Havalimanı’na iniş yaptı. Putin’in ülkeye yaptığı 3. ziyaret sırasında gazetecilere konuşan Novak, iki ülke arasında, İran doğalgazını Hindistan’a sevk edecek 1200 kilometrelik doğalgaz boru hattı projesini desteklemeye yönelik mutabakat anlaşması imzalanacağı bilgisini verdi. Novak “Proje İran, Pakistan ve Hindistan’dan şirketlerin katılımıyla uygulanacak.” dedi.

Proje kapsamında tarafların gaz sahalarının bir listesi üzerinde çalışacağını ve plan hazırlayacağını belirten Novak, inşa çalışmalarının gelecek yıl başlamasını beklediklerini aktardı.

“Büyük çapta bir proje olacak”

Novak "Bu, bakanlıklar arasında bir anlaşma olacak. İran’dan Hindistan’a gaz sevkiyatına yönelik bir projenin uygulanmasına destek verme konusunda uzlaştık. Gazprom’un yer aldığı büyük kapsamlı bir proje olacak. Gazprom, İran’da gaz üretim sahaları ile sevkiyatın başlaması için gereken altyapıları geliştirecek." ifadelerini kullandı. Novak, projenin maliyetinin ne kadar olacağını belirtmese de önemli miktarda harcama yapılacağını, boru hattının Basra Körfezi’nde denizaltından geçecek bir kısmının yer alacağını da ekledi.

Putin'in Tahran ziyareti, ABD Başkanı Donald Trump'ın onay vermemesi nedeniyle İran'la uluslararası güçlerin imzaladığı nükleer anlaşmanın tehlikeye girdiği bir döneme denk geliyor. Trump'ın 2015'te imzalanan anlaşmaya her 90 günde bir onay vermesi gerekiyor. Trump'ın 15 Ekim'de anlaşmayı onaylamaması ardından Kongre'nin İran'a yönelik ambargoları uygulama konusunda karar vermek için 60 günü kalmıştı.

Putin daha önce Kasım 2015 ve 2007’de İran’a gitmişti. Rus liderin Tahran’da İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin yanı sıra dini lider Ayetullah Ali Hamaney’le de görüşmesi bekleniyor. Putin’in ziyareti öncesinde Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov da İranlı mevkidaşı Muhammed Bakıri ile savunma ve güvenlik konularını görüşmüştü. Öte yandan Trump, İran nükleer anlaşmasını desteklemeyi reddederken, Moskova Tahran’ın yanında yer alıyor.

 

Fotoğraf: Sputnik

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201711011030837100-putin-tahran-rusya-iran-dogalgaz-hindistan-hat-insa/