Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’le Kuzey Kore krizini çözmek için birlikte çalışma konusunda mutabakat sağladıklarını söyledi.

Putin ve Şi, Moskova’da yaptıkları görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Putin, Kore yarımadasındaki durumun kademeli olarak normale döndürülmesine yönelik Rus planının uygulamaya koyulması konusunda Şi’yle anlaştıklarını belirtti.

Öte yandan Putin, Çin’in Pyongyang’ın nükleer faaliyetlerinin ve ABD’yle Güney Kore’nin tatbikatlarının eş zamanlı olarak durdurulmasına yönelik inisiyatiflerinin birlikte uygulamaya koyulması konusunda anlaşma sağladıklarını da vurguladı.

‘KORE YARIMADASINDAKİ SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ RUSYA VE ÇİN’İN ÖNCELİĞİ’

Putin, Kuzeydoğu Asya’da barış ve istikrarın sağlanması amacıyla Kore yarımadasındaki sorunların çözümünün Rusya ve Çin’in dış politikadaki önceliği olduğunun da altını çizdi.

Rus lider, iki ülkenin dış politikadaki koordinasyonu daha ileriye taşıma niyetinde olduğunu da vurguladı.

Şİ: RUSYA VE ÇİN TARİHİ BİR SEÇİM YAPTI

Rusya ve Çin arasında uluslararası konulardaki koordinasyonun arttığı konusunda Putin’le hemfikir olduğunu kaydeden Şi, Rusya-Çin işbirliğini iki ülkenin yaptığı ‘tarihi bir seçim’ olarak nitelendirdi.

İki ülke arasındaki ‘stratejik ittifak’ bulunduğunu söyleyen Şi, “Bu bir ‘kazan-kazan’ işbirliği. Rusya-Çin ilişkileri, tarihindeki en iyi dönemi yaşıyor” dedi.

PUTİN: Şİ’NİN ZİYARETİ YILIN EN ÖNEMLİ OLAYLARINDAN BİRİ

Bu arada Rusya lideri Putin, Şi’nin Moskova’ya gerçekleştirdiği ziyaretin yılın en önemli olaylarından biri olduğunu vurguladı.

PUTİN: RUS VE ÇİNLİ MEDYA TEMSİLCİLERİ ELLERİNDEN GELENİN EN İYİSİNİ YAPIYOR

Diğer taraftan Putin, basın toplantısını takip eden Rus ve Çinli medya temsilcilerinin dünyadaki gelişmeleri önyargısız bir şekilde aktarmak için ellerinden gelenin en iyisini yaptığını belirtti.

Şi de, Rus ve Çinli medya kuruluşları arasındaki temasların arttığına dikkat çekti.

PUTİN: SİBİRYA’NIN GÜCÜ’NDE İNŞAAT ÇALIŞMALARI TAKVİME GÖRE İLERLİYOR

Putin, basın toplantısında enerji işbirliğine ilişkin konulara da değindi.

Rus gazını Çin’e taşıyacak olan Sibirya’nın Gücü doğalgaz boru hattı inşaatındaki çalışmaların takvime göre ilerlediğini söyleyen Putin, Çin’e uzanacak batı hattının parametreleri üzerindeki çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti.

PUTİN: KUŞAK VE YOL PROJESİ’NE HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ

Putin ayrıca Çin lideri Şi’nin inisiyatifiyle oluşturulan Kuşak ve Yol Projesi’nin özel önem taşıdığını ve Rusya’nın bu projeye her türlü desteği vereceğini vurguladı.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/201707041029131552-putin-kuzey-kore-kriz-cozum-si/