Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 2030 yılına kadar geçerli olacak ve Rus donanmasının gelecek hedefleriyle ilgili devlet politikasının temel unsurlarının belirlendiği kararnameyi imzaladı.

Putin’in imzasıyla yürürlüğe giren doktrine göre Rusya, diğer ülkelerin donanmalarının Rus donanması üzerinde önemli bir üstünlük kurmasına müsaade etmeyecek.

‘ABD’NİN HÂKİMİYET KURMA ARZUSU RUSYA’NIN ULUSAL GÜVENLİĞİNİ TEHDİT EDİYOR’

Doktrinde, başta ABD olmak üzere, bazı ülkelerin Arktik dâhil dünya okyanuslarında hâkimiyet kurma arzularının Rusya’nın ulusal güvenliği için tehdit oluşturduğu da vurgulandı.

Doktrinde, “Dünyadaki okyanuslarında Rusya’nın ulusal güvenliğine yönelik tehditler etkisini sürdürmeye devam ediyor. Başta ABD ve müttefikleri olmak üzere bir dizi ülkenin Arktik dâhil dünya okyanuslarında hâkimiyet kurma ve donanma üstünlüğü ele geçirme arzusu, bir diğer tehdit olarak ortaya çıkıyor” ifadeleri kullanıldı.

‘YABANCI ÜLKELERİN RUS TOPRAKLARI ÜZERİNDEKİ HAK TALEPLERİ DE TEHDİT UNSURU’

Rusya’nın ulusal güvenliğini hedef alan bir diğer tehdit olarak da, yabancı ülkelerin kıyı bölgelerindeki ve birleşik havzalardaki Rusya topraklarına yönelik hak iddia etmeleri gösterildi.

‘BAZI ÜLKELER RUSYA YAKINLARINDA POZİSYONLARINI GÜÇLENDİRMEYİ SÜRDÜRÜYOR’

Öte yandan belgede, önemli donanma potansiyeline ve gelişmiş sistemlere sahip ülkelerin Rusya yakınlarındaki karasularında pozisyonlarını güçlendirmeyi sürdürdüğü de vurgulandı.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/201707201029368512-putin-donanma-doktrini-imzaladi/