Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Uluslararası toplum, bir süre önce istifa kriziyle sarsılan Lübnan’a ve Başbakan Saad Hariri’ye destek vermek için, Paris’te toplandı. Lübnan’a Destek Konferansı’na, ev sahibi Fransa’nın yanı sıra Birleşmiş Milletler, ABD, Rusya, Çin, İngiltere, Almanya, İtalya, Mısır Dışişleri Bakan ya da bakan temsilcileriyle, Avrupa Birliği, Arap Ligi, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği ve Dünya Bankası temsilcileri katıldı.

Macron, Riyad’dan çıkararak ülkesine dönmesine yardımcı olduğu Lübnan Başbakanı Hariri ve BM Genel Sekreter Yardımcısı Amina Muhammed ile birlikte konferansın açılışını yaptı. Lübnan’ın ordusu ve kurumlarını güçlendirmek gerektiğini, aksi takdirde istikrarının büyük tehdit altında olduğunu dile getiren Macron, “Bölgede yaşanan gelişmeler de bu riski artırıyor. ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı Lübnan’a yardımcı olmuyor. Bu konuda tarafları sükûnete ve sorumluluğa davet ediyorum.” dedi.

Lübnan’da önümüzdeki Mayıs ayında yapılacak seçimlerin önemine işaret eden Macron, Lübnan’ın bölgede bağımsız olarak varlığını sürdürmesinin, pek çok kültürün bir arada yaşadığı sembolik bir model olması nedeniyle de çok önemli olduğunu vurguladı ve bölge ülkelerinin Lübnan’a müdahale etmesine izin verilmemesi gerektiğini dile getirdi.

Saad Hariri de, “Lübnan politika, ekonomi ve istikrarını sarsacak önemli bir krizi çoğunluğu burada olan dostları sayesinde atlattı.” diyerek, katılımcılara desteklerinden dolayı teşekkür etti. Hariri, “Buradan ekonomik, kurumsal ve yasal reformları gerçekleştirme, hukuk devletini inşa ederek yolsuzluklarla mücadele etme konularında şahsen angaje olduğumu sizlere duyurmak isterim.” dedi. Trump’ın Kudüs kararına da değinen Hariri, bu kararın Lübnan’ın işini kolaylaştırmadığı gibi barış sürecini daha da zora sokacağını söyledi. Hariri, “Tüm Lübnan halkı adına bu kararı reddettiğimizi, onaylamadığımızı duyurmak isterim.” dedi.

Hariri, 4 Kasım’da Riyad’dan sürpriz bir şekilde istifa ettiğini açıklamış, Fransa’nın arabuluculuğuyla Paris’e geldikten sonra, 22 Kasım’da ülkesine dönmüştü.

Mayıs ayında yapılacak seçimlerin ardından göreve gelecek yeni Lübnan hükümeti, yapısal ve kurumsal değişiklikleri içeren köklü bir reform projesi sunmak zorunda kalacak. Bu reformların hayata geçirilebilmesi içinse milyarlarca dolarlık finansal destek gerekiyor. Lübnan uluslararası toplumdan, ordusunu ve devlet kurumlarını güçlendirmek için kullanılacak finansal destek istiyor.

Paris’in ardından, Lübnan ordusunun güçlendirilmesi için, İtalya’nın başkenti Roma’da, 2018 Ocak ayında, askeri yardım konferansı da toplanacak.

 

Fotoğraf: AP

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/a/pariste-lubnan-ve-haririye-destek-konferansi-toplandi/4154914.html