Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) bağımsızlığına destek veren tek ülke olan İsrail'de Başbakan Benyamin Netanyahu, dün yapılan referandum hakkında hükümet adına herhangi bir yorum yapılmasını yasakladı.

Referandum konusunda görüşü sorulan İsrailli bir bakan dün Reuters'e yaptığı açıklamada, "Bibi (Netanyahu) bizden konuşmamamızı istedi." dedi. Bir başka İsrailli yetkili de böyle bir emir geldiğini doğruladı ve konunun ‘çok hassas' olduğunu söyledi.

Netanyahu, "İsrail Kürt halkının kendi devletini kurma yolundaki meşru çabalarını destekliyor." demişti. Netanyahu'nun 13 Eylül'de referandumunu destekleyen açıklaması, Türkiye'nin tepkisini çekmişti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün yaptığı bir açıklamada, Netanyahu'nun Kürtler konusundaki tavrının Ankara'nın İsrail ile ilişkilerini etkileyeceğini belirtmişti.

“Hasımlarımız bize Ortadoğu’nun ikinci İsrail’i diye saldırıyor”

Öte yandan İsrail'in verdiği açık desteğin IKBY'de de zaman zaman rahatsızlığa neden olduğu aktarıldı. İsrail milletvekillerinden Yair Lapid dün bir Twitter mesajında, "Yahudi halkı bir vatan için mücadele etmenin ne demek olduğunu iyi bilir. Kürtlerin kendi devletlerini kurma hakkı vardır." diye yazdı. Ancak Kürt yetkilileri, bu tür söylemleri hem istemediklerini hem de kendileri için zararlı bulduklarını söylüyor. Reuters'e konuşan bir Kürt yetkili, "Hasımlarımız bize 'Ortadoğu'nun ikinci İsrail'i' diye saldırıyorlar. Bu tür konuşmalar da buna katkı yapıyor." dedi.

 

Fotoğraf: Reuters/Edgard Garrido

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201709261030307555-netanyahu-israil-ikby-referandum-konusma-yasagi/