Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rus yetkililer ile Suriyeli muhalifler arasındaki görüşmelere bugün Ankara’da devam edileceği ve militanların Halep’in doğusundan tahliyesi konusunun ele alınacağı belirtildi.

Suriye’de yayın yapan ve Şam’a yakın Al Vatan gazetesinin haberine göre Rus yetkililer bugün Ankara’da bir araya gelerek militanların Halep’in doğusundan tahliyesini masaya yatıracak. İngiliz Financial Times gazetesi dört Suriyeli muhalifi kaynak gösterdiği bir haberinde, Ankara’nın Suriyeli muhalifler ve Rus yetkililer arasında arabuluculuk yaparak tarafları bir araya getirdiğini yazmıştı. Haberde görüşmelerde Halep’teki çatışmaların sonlandırılması üzerinde durulduğu belirtilmişti.
LAVROV VE SURİYELİ MUHALİFLER DOĞRULAMIŞTI

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, dün Alanya’daki açıklamasında Suriye’deki silahlı muhalif gruplarla Türkiye’nin katılımıyla temasa geçtiklerini ifade etmişti. Lavrov, “Türk meslektaşlarımız da muhaliflerle ve komutanlarla iletişim halinde oldukları için Ankara’nın katılımıyla muhaliflerin ruh haliyle ilgili bilgi değişimi yapıyoruz. Ayrıca daha önce BM ve Uluslararası Suriye Destek Grubu’nda konuşulduğu gibi muhalifleri çözümün parçası olmaları yönünde teşvik ediyoruz” ifadelerini kullanmıştı. Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu, Türkiye’nin arabuluculuğunda Ankara’da Rusya ve muhalifler arasında gizli görüşmeler yapıldığını doğrulamıştı.

Daha fazla: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201612021026109824-rus-yetkili-suriye-muhalif-ankara/