Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump’ın korumacı politikasını eleştirerek, “Kim dünyanın sorunlarını tecrit ve korumacılıkla çözeceğine inanıyorsa muazzam yanılgı içindedir” dedi.

Merkel, geçen hafta düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi ile gelecek hafta yapılacak G20 Zirvesi’ne ilişkin Federal Meclis’te açıklamada bulundu. 

Zirvede ele alınan konuların Avrupa’nın gelecekte dünyada nasıl bir rol oynayacağıyla ilgili olduğunu vurgulayan Merkel, iklim değişikliğiyle mücadele, uluslararası terörizm tehdidi, küreselleşme ve dijitalleşme kaynaklı fırsatlar ile göçün tüm ülkeleri ilgilendirdiğine işaret etti.

‘SADECE BİRLİKTE DOĞRU CEVAPLAR VEREBİLİRİZ’

ABD Başkanı Donald Trump’ın korumacı politikasını eleştiren Merkel, “Kim dünyanın sorunlarını tecrit ve korumacılıkla çözeceğine inanıyorsa muazzam yanılgı içindedir. Çağın sorunlarına sadece birlikte doğru cevaplar vermeyi başarabiliriz. Bu, G20 için geçerli olduğu gibi AB için de geçerlidir” diye konuştu.

AB’nin Paris İklim Anlaşması’nın arkasında olduğunu ve bu anlaşmayı hızlıca uygulamaya koyacağını vurgulayan Merkel, “ABD’nin Paris İklim Anlaşması’ndan vazgeçmesinin ardından anlaşmanın başarıya ulaşması için her zamankinden daha kararlıyız” ifadesini kullandı.

Merkel, iklimin korunmasının dünyanın var oluşuyla ilgili bir sınav olduğunu belirterek, Almanya’nın bu konuda ödevlerini yerine getirmesi gerektiğini ve anlaşmanın müzakereye açık olmadığını bildirdi.

G20 Zirvesi’nde terörizm, iklim değişikliği ve korumacı politikalarla ilgili konuların ele alınacağını dile getiren Merkel, 7-8 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek G20 Zirvesi’nde, korumacılığa karşı durulmasını, serbest piyasadan ve çok taraflı ticari sisteminden yana tavır alınmasını istedi.

Öte yandan Merkel, G20 Zirvesi’nden önce gerçekleştirilecek toplantıda Avrupa liderlerini karşıladı.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/avrupa/201706291029071525-merkel-trump-elestiri-korumacilik-yanilgi/