Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

BM Genel Kurulu’nun Trump’a darbesinin ardından Paris’te Macron ile buluşan Abbas, Filistin halkının bundan böyle Washington’ın sunacağı hiçbir planı kabul etmeyeceğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasının Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda bağlayıcılığı olmayan bir kararla reddedilmesinin ardından, Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, Paris’e giderek Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile biraraya geldi. Elysee Sarayı’ndaki görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında Abbas, Filistin halkının artık Washington’ın sunacağı hiçbir planı kabul etmeyeceğini söyledi.

“ABD barış sürecinde diskalifiye oldu”

”ABD, barış sürecinde dürüst olmayan bir arabulucu olduğunu kanıtladı. Biz de artık ABD’den gelen hiçbir planı kabul etmeyeceğiz.” diye konuşan Filistin Yönetimi Başkanı, Hıristiyanlar için yayımladığı Noel mesajında da aynı vurguyu yaptı: ”Yasadışılığı ve haklarımızın apaçık ihlal edilmesini destekleme kararı alan ABD’yi barış sürecinde arabulucu olarak kabul etmeyeceğimiz gibi ABD’nin hiçbir barış planını da kabul etmeyeceğiz. Çünkü ABD, taraflı olmayı seçti.”

“Tehditle olmayacağını umarım anlamışlardır”  

”Zaten ABD’nin planı ne 1967 sınırlarına dayanan iki devletli çözümü, ne de uluslararası hukuku ya da BM kararlarını temel alacak” diye ekleyen Abbas, Trump’ın ve ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley’in oylama öncesi BM üyelerine savurduğu tehditlere ilişkin de ”Paranı kullanıp ülkeleri satın alamayacağın ve çözüm dayatamayacağın dersini umarım almışlardır.” çıkışını yaptı.

Trump-Selman kıskacı

Trump’ın damadı ve başdanışmanı Jared Kushner’ın İsrail’le birlikte ve Suudi Arabistan’la görüş alışverişi halinde hazırladığı yeni İsrail-Filistin planını 2018’in başında sunmaya hazırlandığı belirtiliyor. Trump yönetimi ve Suudi Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın planı kabul etmesi için büyük baskı uyguladığı Abbas’ın eli BM Genel Kurulu’nda alınan kararla biraz olsun güçlendi. 

Fransa’dan Filistin devletine tanıma yok

Abbas’la ortak basın toplantısında Macron, Trump’ın Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanıma kararıyla ABD’nin kendini marjinalleştirdiğini dile getirdi. ”Amerikalılar kendilerini marjinalleştirdiler, ben onlar gibi yapmamaya çalışıyorum.” diyen Fransa Cumhurbaşkanı, diğer yandan Filistin devletini kısa vadede tanımayı reddetti. İki devletli çözüme ulaşıldığında Filistin devletinin tanınacağını söyleyerek ”Süreçte tanınmanın geleceği bir an olacak. Bunu barışın inşa edilmesine yardımcı olacak bir anda yapmak istiyorum.” diyen Macron, gelecek yıl Filistin topraklarını ziyaret edeceğini belirtti.

 

Fotoğraf: AFP 2017 / Francois Mori

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201712221031513257-macron-gorusen-abbas-filistin-abd-hicbir-plan-kabul-etmeyecek/