Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de güvenli bölgeler oluşturma planına ilişkin olarak, “Suriye’de göçmenlerin kendilerini güvende hissedebileceği güvenli bölgeler oluşturmak için Suriye hükümeti ile anlaşmak gerekiyor” dedi.

 

Eritreli mevkidaşı Osman Saleh ile yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’a, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suriye’de güvenli bölgeler oluşturma planıyla ilgili soru yöneltildi.

Lavrov soru karşısında, “Suriye’de güvenli bölgeler oluşturma fikrine gelirsek, Amerikalı meslektaşlarımızla diyaloğumuz sırasında bu konuyu açıklığa kavuşturacağız” dedi.

‘SURİYE HÜKÜMETİNİN ONAYI GEREKİYOR’

Trump yönetiminin Suriye’de göçmenlerin kendilerini güvende hissedebileceği güvenli bölgeler oluşturma yönündeki girişiminin —Suriye hükümetini devirme amacı taşıyan önceki güvenli bölge girişimlerinden farklı olarak- komşu ülkeler ve Avrupa’nın göç yükünü hafifletmek için atılması planlanan bir adımmış gibi göründüğünü söyleyen Lavrov şöyle devam etti:

“Eğer gerçekten böyleyse, o zaman BM Mülteci Yüksek Komiserliği yetkilileriyle Suriye topraklarında, ülke içerisinde yerinden edilenlerin yaşaması için alanlar oluşturulması konusu üzerinde düşünülebilir. Şüphesiz tüm bunlar için Suriye hükümetinin onayı gerekiyor.”

Trump geçen hafta ABC televizyonuna verdiği mülakatta, AB’nin Ortadoğu’dan milyonlarca göçmen kabul ederek büyük bir hata yaptığını söylemiş, “Aynı şeyin burada da yaşanmasını istemiyorum. Suriye’de mutlaka güvenli bölgeler oluşturacağım” ifadelerini kullanmıştı.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201701301026988755-lavrovdan-trumpin-suriyede-guvenli-bolge-planina-iliskin-aciklama/