Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İngiliz basınına verdiği demeçte, şu anda çok kutuplu yeni bir dünya düzeninin ortaya çıkmakta olduğunu belirtip Batı’nın bu süreci durdurma ya da yavaşlatmaya yönelik girişimlerinin başarıya ulaşamayacağını söyledi.

Rus Dışişleri Bakanı Lavrov İngiliz Channel 4 televizyonuna demecinde, “Şu anda Batı sonrası dünya düzeninde olduğumuzu düşünüyorum.” dedi.

Bunun tarihi bir devir olduğunu söyleyebiliriz.” diye ekleyen Lavrov, “Kolektif Batı’nın 500 yıllık hegemonyasından sonra ekonomik, finansal ve siyasal olarak yeni güç noktaları olduğu gerçeğine uyum sağlamak çok kolay değil.” ifadelerini kullandı.

Yeni dünya düzenine şekil veren Rusya mı?

Yeni güç noktalarından kastının Çin, Hindistan ve Brezilya gibi ülkeler olduğunu söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı, bahsettiği yeni dünya düzenine şekil verenin Rusya olup olmadığı sorusunaysa, “yeni düzenin, tarih ve gelişimin ürünü olduğu” yanıtını verdi.

“Yaptırım ve gümrük vergileriyle yavaşlatamazlar”

Ekonomik ve finansal olarak güçlü olan bu ülkeleri kontrol altına alamazsınız. Dünya ticareti ve ekonomisindeki rollerini görmezden gelemezsiniz.” diye devam eden Lavrov, yaptırım ve yeni gümrük vergileri gibi adımlarla bu süreci yavaşlatma girişimlerinin başarılı olmasının ihtimal dışı olduğunu vurguladı.

“AB’nin bir seçim yapması gerek: ABD’ye mi bağımlı kalacak, kendi ayakları üzerinde mi duracak?”

Lavrov, AB’nin herhangi bir dünya düzeninin asli unsurlarından biri olduğunu belirtip şu ifadeleri kullandı: “Fakat AB’nin, ABD’ye bağımlı kalmak ile kendi kendine yeten bir topluluk haline gelmek arasında bir seçim yapması gerekiyor.”

“NATO’nun kırıp döktüklerinin parçalarını AB toplamak zorunda kalıyor”

Ayrıca AB’nin karşı karşıya olduğu göçmen krizine atıfta bulunan Rus Dışişleri Bakanı, şöyle devam etti: “NATO Libya’yı bombalayıp bu ülkeyi, yasadışı göçmen dalgalarının içinden geçip Avrupa’ya yöneldiği kara bir deliğe çevirdi. Şimdi de NATO’nun kırıp döktüklerinin parçalarını AB temizliyor.”

 

Fotoğraf: Sputnik

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/201806301034087509-lavrov-yeni-dunya-duzeni-sekilleniyor/