Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev, 5. Astana görüşmelerinde bir araya gelen tarafların, Suriye’de kurulması planlanan gerilimi azaltma bölgeleri konusunda anlaşma imzalanmadığını, ancak ortak çalışma grubu kurulması konusunda görüş birliğinin sağlandığını bildirdi.

Sputnik’e konuşan Lavrentyev, “Hiçbir belge imzalanmadı ancak ortak çalışma grubu kurulması konusunda görüş birliği sağladık” dedi.

Lavrentyev, Türkiye’nin gerilimi azaltma bölgeleriyle ilgili ek süre istediğini ifade etti.

‘İDLİB, HUMUS VE DOĞU GUTA İÇİN EN KISA SÜRE ANLAŞMA İMZALANMASINI BEKLİYORUZ’

Rus yetkili, İdlib, Humus ve Doğu Guta olmak üzere üç noktadaki gerilimi azaltma bölgeleriyle ilgili anlaşmanın en kısa sürede imzalanmasını beklediğini de kaydetti.

‘GERİLİMİ AZALTMA BÖLGELERİNDEKİ BİRLİKLERİN ÖNEMLİ BÖLÜMÜ RUS ASKERİ POLİSİNDEN OLUŞACAK’

Öte yandan Lavrentyev, gerilimi azaltma bölgelerini kontrol edecek birlikler konusunda henüz bir karar alınmasa da, söz konusu birliklerin önemli bölümünün Rus askeri polislerinden oluşacağını net olarak dile getirebileceğini belirtti.

Lavrentyev, Rus askeri polisinin düzenli ordunun çatışmaya girmeyen birliklerinden oluştuğunun altını çizdi.

KAYNAK: MUTABAKATA RAĞMEN İMZA BİR SONRAKİ TURA BIRAKILDI

Bu arada Sputnik’e konuşan bir kaynak, katılımcıların en az iki gerilimi azaltma bölgesi konusunda belge imzalamayı hedeflediklerini ancak mutabakat sağlanmasına rağmen bunun ağustos ayının sonunda yapılması planlanan bir sonraki tura bırakıldığını kaydetti.

RUSYA, TÜRKİYE VE İRAN’DAN ORTAK BİLDİRİ

Öte yandan Rusya, Türkiye ve İran Astana’daki görüşmelerin sonunda bir ortak bildiri kabul etti.

Buna göre üç ülke temsilcileri, gerilimi azaltma bölgeleri kurulmasına ilişkin anlaşmaya son halinin verilmesi için çalışma grubu kurdu.

1-2 Ağustos’ta İran’da toplanması planlanan çalışma grubu, gerilimi azaltma bölgeleriyle ilgili tüm koşullara son halini verecek.

ASTANA’DA BİR SONRAKİ TUR, AĞUSTOSUN SONUNDA

Ortak bildiride Astana görüşmelerinin bir sonraki turunun ağustosun son haftasında yapılmasının planlandığı da belirtildi.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/rusya/201707051029149058-lavrentyev-astana-gerilimi-azaltma-bolgeleriyle-ilgili-anlasma-imzalanmadi/