Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Başkanı Donald Trump, Asya turunun ilk durağı Japonya’da yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’ye karşı askeri seçenekleri dışlamayı reddederken, Pyongyang’ın Amerika ya da müttefiklerini tehdit etmesi karşısında sessiz kalmayacakları uyarısında bulundu.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe’yle ortak basın toplantısı düzenleyen Trump, ABD’nin, Suudi Arabistan gibi Ortadoğu’daki müttefiklerine yaptığı şekilde Japonya’yı da silahlandıracağını söyledi. Trump, Japonya’nın kendi hava sahasından geçen Kuzey Kore’ye ait bir balistik füzeyi düşürmemesinden hayal kırıklığı duyduğu şeklindeki haberleri yalanlamadı. Trump, Abe’ye hitaben, “ABD’den çok sayıda ilave askeri teçhizat satın alımını tamamladığında füzeleri havada kolayca vuracak.” dedi.

Japonya, savaşı reddeden anayasası nedeniyle, bir füzeyi sadece ülkeyi hedef alması ya da kalıntıların Japon topraklarına düşüyor olması durumunda vurabiliyor. Abe’nin Liberal Demokrat Partisi içerisindeki bazı sertlik yanlısı isimler, Japonya’nın müttefiki ABD’ye varoluşsal bir tehdit oluşturması halinde, Pasifik’teki ABD toprağı Guam’a yönelen olası bir füzeyi düşürmenin mümkün olabileceğini savunuyor, ancak uzmanlara göre bu soru işareti.

Kuzey Kore’yle nükleer gerilimi nasıl idare edeceği merak edilen Trump, Tokyo’daki açıklamasında, bu ülkeye karşı sert söylemlerini savunarak, Pyongyang’ı “medeni dünyaya bir tehdit” olarak niteledi. Trump, “Bazıları söylemlerinin çok sert olduğunu söylüyor ama çok zayıf söylemle son 25 yılda ne olduğuna bakın.” ifadesini kullandı. Başkan Trump, Kuzey Kore’ye karşı “stratejik sabır çağının sona erdiğini” ilan etti.

Kuzey Kore konusunda seleflerine göre daha sertlik yanlısı görüşlere sahip olan Abe, Trump’ın Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’a karşı “tüm seçenekler masada” değerlendirmesine katıldığını ifade ederken, onlarca Kuzey Koreli’ye yeni yaptırımlar açıkladı. Trump ziyaretinde, Pyongyang’ın ajanları tarafından 1970 ve 80’li yıllarda kaçırılan Japon vatandaşlarının kederli aileleriyle de dayanışma göstererek, kayıp kişilerin ailelerine geri döndürülmesi için çalışma sözü verdi, “Çok çok üzücü hikâyeler duyduk.” ifadesini kullandı.

 

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/a/trump-kuzey-koreye-karsi-japonyayi-silahlandiracagiz/4102664.html