Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Kuzey Kore’den üst düzey bir delegasyonun Çin’e bir ziyaret gerçekleştirdiği iddia edildi. Konu ile ilgili olarak Bloomberg haber kanalı 27 Mart 2018 günü verdiği haberde, Kuzey Kore Lideri Kim Jong-un’un, resmi temaslarda bulunmak maksadıyla özel bir tren ile Pekin’e gittiğini belirtti.

Ziyaretin detayları hakkında her hangi bir bilginin verilmediği haberin devamında yeşil renkte ve üzerinde sarı bir çizgi bulunan ve yüksek koruma sağlanan Kuzey Kore’ye ait özel bir trenin Dangong sınırı üzerinden Pekin’e gittiği ifade edildi. Japonya NTV’nin aynı haber doğrultusunda verdiği bilgide, Kuzey Kore’den gelen ve anlaşılmadık bir şekilde korunan özel bir trenin, Pekin’e geldiği ve trende üst düzey bir heyet bulunduğundan, Pekin’deki güvenlik önlemlerinin üst seviyeye çıkarıldığını duyurdu.

Bazı kaynaklar ise trende Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim’in değil Güney Kore’ye gönderdiği kız kardeşinin olduğunu öne sürdü. Konu ile ilgili olarak Güney Kore Dışişleri Bakanlığı’ndan adı açıklanmayan bir yetkili ise, “Hükümetimiz haberlerin doğru olup olmadığı dâhil, durumu etraflıca anlamaya çalışıyor.” dedi. Ziyaretin yapılıp yapılmadığı ile ilgili çeşitli spekülasyonlar ortaya atılırken, gerek Kuzey Kore ve gerekse Çin resmi yetkilileri tarafından her hangi bir açıklama yapılmadı.

 

Fotoğraf: Reuters / Kcna

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: https://ir.sputniknews.com/world/201803273428548