Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Kuşak ve Yol Forumu’nun ev sahipliğini üstlenen Çin Devlet Başkanı Şi, projeye 78 milyar dolarlık destek yapacaklarını açıkladı.

Pekin Olimpiyat Merkezi’ndeki Çin Ulusal Kongre Merkezi’nde düzenlenen, ‘Kuşak ve Yol Forumu’nun açılış töreni gerçekleştirildi. 29 ülke liderinin katıldığı töreni, 130 ülke ve 70 uluslararası kuruluştan bin 500 delege izledi. Törende Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de birer konuşma yaptı.

ÇİN’DEN EKONOMİK DESTEK SÖZÜ

Çin Devlet Başkanı Şi, konuşmasında Pekin yönetiminin Kuşak ve Yol için 540 milyar yuan (yaklaşık 78 milyar dolar) mali destek sunacağı sözünü verdi.

Bu kapsamda Kuşak ve Yol’un deniz aşırı ülkelerdeki fonlarına 100 milyar yuan (14 milyar 495 milyon dolar) ekleyeceğini söyleyen, Şi, Çin Kalkınma Bankası ve İthalat — İhracat Bankasının da ilgili projeyi desteklemek için toplamda 380 milyar yuan (55.8 milyar dolar) kredi sağlayacağını belirtti.

Şi, gelecek üç yıl içinde de Kuşak ve Yol ile ilgili gelişmekte olan katılımcı ülke ve kuruluşlara 60 milyar yuan (8.7 milyar dolar) yardım sağlayacaklarını dile getirdi.

Şİ: PROJE, AVRASYA EKONOMİK BİRLİĞİ İLE UYUMLU

Söz konu projeye dünyadan geniş çaplı katılım olduğunu dile getiren Şi, Kuşak ve Yol’un, Rusya’nın önerdiği ‘Avrasya Ekonomik Birliği’ ve Türkiye’nin önerdiği ‘Orta Koridor’ projesi ile de uyumlu olduğunu söyledi.

Kuşak ve Yol inisiyatifi kapsamında 60’a yakın ülke ile çalıştıklarını kaydeden Şi, Çin’den Avrupa’ya uzanan projede, kara, deniz, hava ve demir yollarında ve siber alanda işbirliklerinin artacağını, bunların liman ve boru hattı projeleri ile destekleneceği kaydetti.

Çin’in girişim kapsamında 40’tan fazla ülke ve kuruluş ile işbirliği anlaşması imzaladığını ve forum süresince 30’dan fazla ülke ile ticaret ve ekonomik işbirliği anlaşmaları imzalayacağını kaydeden Şi, işbirliği projelerinin serbest ticaret bölgelerini de kapsadığını ifade etti.

Şi, Kuşak ve Yol insiyatifi doğrultusunda uluslararası projelere yaptıkları yatırımın 50 milyar doları aştığını, ilgili ülkelerle 56 ortak ekonomi bölgesi kurduklarını dile getirdi.

Şİ BİR YANINA PUTİN’İ DİĞER YANINA ERDOĞAN’I ALDI

Konuşmaların tamamlanmasının ardından aile fotoğrafı çektirildi. Fotoğraf çekimi sırasında, ev sahibi Çin Devlet Başkanı Şi’nin bir yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan diğer tarafında Rusya Devlet Başkanı Putin vardı.

Liderler daha sonra forum kapsamında yapılacak Üst Düzeyli Diyalog Toplantısı’na iştirak etti. Kuşak ve Yol Forumu, oturumlarının ardından yarın yapılacak ‘Yuvarlak Masa Liderler Toplantısı’ ile sona erecek.

FORUMU 4500’DEN FAZLA GAZETECİ TAKİP EDİYOR

Katılımcı ülkeler arasında büyük çaplı ekonomik anlaşmaların yapılması beklenirken, toplantıları 4500’den fazla basın mensubu takip ediyor.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/asya/201705141028454939-kusak-ve-yol-forumu-aile-fotografi/