Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Körfez ülkelerinde birleşme gündemi

Bahreyn’in başkenti Manama’da gerçekleşen Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi zirvesinde ana gündem birleşme. Petrol zengini Arap ülkeleri, teşkilatlarını işbirliği formatından birliğe taşımayı planlıyor.

Körfez Ülkeleri İşbirliği Konseyi’nin (KİK) 37. zirvesi Bahreyn’in başkenti Manama’da düzenleniyor. 2 gün sürecek ve konseyin üyeleri olan Suudi Arabistan, Birleşik Arap emirlikleri, Katar, Bahreyn, Kuveyt ve Umman’ın katılımıyla gerçekleştirilecek zirvede önemli konulardan biri birleşme olacak.

Zirveye ev sahipliği yapan Bahreyn Enformasyon Bakanı Ali Bin Muhammed Rumeyhi, “Manama Zirvesi, güçlü ve sağlam olan körfez ülkelerinin sisteminde, Körfez Birliği yolunda bir tuğla olacak” ifadesini kullandı.

Londra merkezli Suudi Arabistan gazetesi Eş Şark El Avsat gazetesine demeç veren Rumeyhi, zirvede siyaset, savunma, güvenlik ve ekonomi gibi çeşitli alanlarda ortak politikaların görüşüleceğini, körfez bölgesinde vatandaşlık kavramını konsolide edileceğini, ekonomi ve kalkınma alanında işbirliğin arttırılması için ortak heyetler kurulacağını söyledi.

Yemen’deki savaş da masada

Bahreynli bakan, Körfez ülkelerinin ulusal güvenliğini doğrudan ilgilendiren Yemen’deki savaşın ve İran’ın körfez ülkelerinin iç işlerine karışmasının da masaya yatırılacağını söyledi.

KİK Genel Sekreteri Abdullatif Zeyyani, Bahreyn haber ajansına yaptığı açıklamada, bölgenin karşı karşıya olduğu büyük tehditler ve zorluklardan dolayı zirvenin büyük önem taşıdığını vurguladı.
Suudi Arabistan başta olmak üzere körfez ülkelerinin de katıldığı koalisyon Mart 2015’ten bu yana Yemen’de İran destekli Husilere karşı savaş yürütüyor.

Britanya’nın Başbakanı Theresa May de zirveye katılıyor

Bu yılın KİK zirvesinde onur konuğu olarak Britanya Başbakanı Theresa May da katılıyor.
Salı akşamında KİK liderlerinin eşliğinde bir akşam yemeğine katılımı öngörülen May’in Çarşamba günü düzenlenecek oturumda bir konuşma yapması planlanıyor.
May, Avrupa Birliği’nden ayrılma kararını alan İngiltere’nin Körfez ülkeleriyle yeni sayfa açmak istediğini belirtmişti.
Geçen yıl Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da düzenlenen KİK istişare zirvesine Fransa Cumhurbaşkanı Francois Holland katılmıştı.

Kaynak: Al Jazeera, Eş Şark El Avsat