Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz’un ardından Mustafa Kemal 1 Eylül 1922’de tarihi emrini verdi: Ordular, ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!

9 Eylül sabahı, Türk ordusunun ilk birlikleri İzmir’e girdiler. Yüzbaşı Şerafettin Bey, halkın sevinç gösterileri arasında, Konak meydanındaki Hükümet Konağı’na geldi. Konağın balkonundaki direğe, Yunan bayrağı indirilip Türk bayrağı asıldı. Türk birlikleri öğle vaktine kadar İzmir’e tamamen hâkim oldular ve bütün önemli noktaları ele geçirdiler.

Mustafa Kemal 9 Eylül 1922 günü karargâhı ile Belkahve’ye gitti ve İzmir’deki gelişmeleri buradan takip etti. Bir incir ağacının altında Kadifekale’de şanlı bayrağımızın dalgalandığı İzmir’i seyretti ve Ankara’ya, İcra Vekilleri Heyeti Başkanı Rauf (Orbay) Bey’e şu telgrafı çekti:

“BU BAŞARI MİLLETİNDİR”

“Birliklerimiz İzmir doğu sırtlarında düşmanın son direnişini kırdıktan sonra bugün mağlup düşmanla beraber İzmir’imize zaferle girdik.”

Mustafa Kemal, 10 Eylül 1922’de İzmir’e geldi. İzmir, Rum ve Ermenilerin şehri terk ederken çıkardığı yangınlarla bir harabeye dönmüştü. Yangınlar, şehrin alınmasından sonra da devam etti. Cumhuriyetin ilanını izleyen ilk yıllarda İzmir’in yaraları sarıldı.

Kaynak: http://www.ataturkinkilaplari.com/it/136/9-eylul-1922-izmir%E2%80%99in-kurtulusu—9-eylul-1922%E2%80%99de-ne-oldu.html

            http://www.sozcu.com.tr/2016/gundem/izmirin-kurtulus-destani-1384617/