Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

IŞİD militanlarının Bağdat ve Erbil arasındaki krizden istifade ettiğini belirten Irak güvenlik güçlerinden bir kaynak, militanların peşmergenin çıktığı köylere girdiğinin tespit edildiğini söyledi.

Sputnik'in sorularını yanıtlayan kaynak, militanların Hubeyce'de kontrol altında tuttukları köylerden çıktıklarını ve Hubeyce'nin 25 kilometre kuzeyindeki el Dabas bölgesine ve Kerkük batısındaki bazı köylere girdiğini ifade etti.

“Militanlar, girdikleri bölgelerde kendi hâkimiyetlerini kurdu”

Peşmerge ve siviller Süleymaniye ve Erbil'e kaçtığı için teröristlerin bu köylere serbestçe girdiğine dikkat çeken kaynak, militanların buralarda kendi hâkimiyetini ilan ettiğinin altını çizdi.

“Referandum Irak’ın tamamını rahatsız etti”

Öte yandan Sputnik'e konuşan askeri uzman Kasi el Mutasım, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde (IKBY) yapılan bağımsızlık referandumunun Irak toplumunun tüm kesimlerini rahatsız ettiğini söyledi.

Mutasım, "Peşmerge, Barzani'nin atıldığı maceranın kesinlikle Kürt halkının çıkarına olmadığını biliyor. Tüm Kürtlerin bağımsızlık hayali var ancak son yıllarda kazanılmış ayrıcalıkları kaybederek değil." dedi.

“Barzani’nin hayali Kerkük’te son buldu”

Kerkük'ün Bağdat'ın kontrolüne geçmesiyle bağımsızlık referandumunun önemini yitirdiğini de kaydeden Mutasım, Barzani'nin hayalinin Kerkük'te son bulduğunu vurguladı.

 

Fotoğraf: AFP 2017/Ahmad al-Rubaye

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201710171030639303-isid-militanlari-pesmergenin-ciktigi-bolgelere-giriyor/