Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Rusya’ya yaptırımların ABD’li şirketlere fayda sağlayabileceğini ancak Avrupa’daki enerji güvenliğinin çok ciddi zarar göreceğini kaydeden Münih Güvenlik Konferansı Başkanı Wolfgang Ischinger, yeni yaptırımların ABD ve AB’yi birbirine düşüreceğini ifade etti.

Wall Street Journal gazetesi için ABD Senatosu’nun Rusya’ya yeni yaptırımların uygulanmasını öngören tasarıyı kabul etmesi hakkında bir makale kaleme alan Ischinger, Rusya’ya karşı uygulamaya koyulacak yeni yaptırımların amacına hizmet etmeyeceğini, aksine yeni sorunlar yaratacağını belirtti.

‘AVRUPA’DA ENERJİ GÜVENLİĞİ TEHDİT ALTINA GİRECEK’

Ischinger, “Eğer bu politika titizlikle gözden geçirilmezse, Avrupa’daki enerji sektörünün güvenliği tehdit altına girecek ve ABD’nin Avrupa ile ilişkileri zarar görecek. Bu sonuç da, Rusya’nın çıkarına olacak” dedi.

‘AVRUPA, ALTERNATİFİ OLMAYAN RUSYA’YI KAYBETMEYİ GÖZE ALAMAZ’

Yaptırımların hedef alabileceği, hem Rus hem de Avrupalı şirketlerin yer aldığı Kuzey Akım 2 projesine de değinen Alman uzman, yazısına şöyle devam etti: “Bu projeyle ilgili çekinceler çok abartıldı. Bu konuyla ilgili kararlar Washington’da değil, Avrupa’da ilgili kanunlar çerçevesinde alınmalı. Avrupa, Rusya’dan doğalgaz ya da petrol sevkiyatının durmasını göze alamaz. Zira Rusya’nın alternatifi yok.”

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/politika/201707181029335589-ischinger-rusya-yeni-yaptirimlar-abd-ab-arasini-acar/