Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan ziyaretinde İran’ı ‘küresel terörizme öncülük etmekle’ suçlamasına İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in ardından bir yanıt da İran Dışişleri Sözcüsü Behram Kasımi’den geldi. Kasımi, ABD’nin Ortadoğu’daki ‘tehlikeli teröristlere’ silah sattığını ve ‘İranofobi’ yaydığını söyledi.

İran Devlet Televizyonu’nun aktardığına göre, Kasımi “ABD Başkanı bir kez daha İran hakkındaki temelsiz iddialarını yineleyerek, İranofobiyi yayma yoluyla bölgedeki ülkeleri daha fazla silah almaya teşvik etmeyi denedi” dedi.

Trump’ın ziyareti sırasında ABD ve Suudi Arabistan ilk kısmı 110 milyar doları bulan bir askeri anlaşma imzalamıştı.

‘ABD’NİN DÜŞMANCA POLİTİKALARI BÖLGEDEKİ TERÖRİSTLERİ CANLANDIRIYOR’

“ABD, düşmanca politikaları ile bölgedeki teröristleri tekrar canlandırıyor” ifadelerini kullanan Kasımi, “ABD tehlikeli teröristlere silah satmayı bırakmalı” diye konuştu.

Kasiımi ayrıca “ABD ve müttefikleri İran’ın demokratik, güçlü ve istikrarlı bir ülke olduğunu ve barış, iyi komşuluk, şiddetsiz ve aşırılıksız bir dünyanın yaratılmasını desteklediğini bilmeleri gerektiğini” söyledi.

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’daki Kral Abdulaziz Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen ABD-Arap ve İslam Ülkeleri Zirvesi’nde yaptığı konuşmada Trump, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı ‘İran’ın desteğiyle tarif edilemeyecek kadar korkunç suçlar işlemekle’ suçlamış, “İran rejimi, küresel terörizme öncülük ediyor. Bölgede yıkım ve kaosu yayıyor” iddialarında bulunmuştu.

 

Kaynak:https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201705221028554116-iran-abd-ortadogu-iran/