Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi ülkesinin geliştirdiği yeni nesil “Fateh Mobin” kısa menzilli balistik füzesini tanıttı. Diğer taraftan İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ABD ile müzakere yapılmasını “yasakladığını” duyurdu.

Tasnim haber ajansının aktardığına göre Hatemi yaptığı açıklamada “Halkımıza söz verdiğimiz gibi ülkemizin füze kapasitesini artırma çabalarımızdan kaçınmayacağız ve kesinlikle her gün füze gücümüzü artırmayı sürdüreceğiz.” dedi.

“Yüzde yüz milli”

Geliştirilen yeni nesil “Fateh Mobin” kısa menzilli balistik füzenin “yüzde yüz milli” olduğunu belirten Hatemi, füzenin atik, radara yakalanmayan, taktiksel ve hassas güdümlü olduğunu söyledi.

Tuğgeneral Hatemi ayrıca konuşmasında “Büyük İran ulusu üzerindeki baskılar ve psikolojik savaş arttıkça her alandaki savunma gücümüzü geliştirme isteğimiz de artacak.” ifadelerini kullandı.

İran’ın füze programı özelikle ABD ile Tahran arasındaki önemli tartışma konularından biri. İran savunma teknolojisinin geliştirilmesini savaş ve çatışmalarla dolu Ortadoğu’da bir gereklilik olduğunu ifade ediyor.

ABD Başkanı Donald Trump ülkesini  İran ile 2015’te yapılan nükleer anlaşmadan çekmiş ve İran’ın  füze kabiliyetini ve bölgesel müdahalelerini kısıtlayan maddelerin de yer aldığı  yeni bir anlaşma yapılması çağrısında bulunmuştu.

Hamaney: İhanet diyemem ama hükümetin büyük hatası var

Öte yandan İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ülkenin yaşadığı ekonomik sorunların sadece ABD baskısı sonucu olmadığını, hükümetin yanlış uygulamalarından da kaynakladığını söyledi.

Twitter hesabından açıklama yapan Hamaney “Ekonomi uzmanları ve birçok yetkili bu konunun nedeninin dışarıdan değil içeriden kaynaklı olduğuna inanıyor. Yaptırımların etkisi oldu ancak ana faktör bizim bunları nasıl ele aldığımız.” ifadelerini kullandı.

İran devlet televizyonunun aktardığına göre Hamaney ayrıca “Yaptırımlardan daha fazla hükümetin ekonomideki kötü yönetimi sıradan İranlılar üzerinde baskı yaratıyor. Buna ihanet diyemem ama bu, yönetimin büyük bir hatası.” dedi.

​Nisan’dan beri değeri neredeyse yarı yarıya azalan İran para birimi riyalin durumundan bahseden Hamaney “Eğer bizim performansımız daha iyi, daha dikkatli, daha güncel ve daha etkili olursa yaptırımların o kadar da etkisi olmaz ve buna direnilebilir.” ifadelerine yer verdi.

“Ne savaş olacak ne de ABD ile müzakere yapacağız”

Hamaney ayrıca Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Son zamanlarda ABD’li yetkililer bizim hakkımızda pervasızca konuşuyor. Yaptırımlara ek olarak savaştan ve müzakerelerden bahsediyorlar. Bu konuda halka birkaç kelime etmeme izin verin: Ne savaş olacak ne de ABD ile müzakere yapacağız.” dedi.

“ABD ile görüşülmesini yasaklıyorum”

Reuters’in İran devlet televizyonundan aktardığıan göre Hamaney ayrıca ABD ile doğrudan müzakere yapılmasını “yasakladı”.

Hamaney “ABD ile herhangi bir görüşmeyi yasaklıyorum. ABD müzakerelerdeki sözlerine asla bağlı kalmıyor. Sadece boş sözler veriyor.” dedi.

“Yozlaşmış yetkililer sert şekilde cezalandırılmalı”

İran devlet televizyonunun aktardığına göre Hamaney ayıca “Riyalin düşüşü ve altındaki fiyat artışı önemli ekonomik sorunlar. Yozlaşmış yetkililer sert şekilde cezalandırılmalı.” ifadelerini kullandı.

Ülkede son haftalarda hayat pahalılığı ve işsizlik nedeniyle hükümet karşıtı eylemler ve grevler yaşanıyordu. Nükleer anlaşmadan imzasını çeken ABD’nin bu ülkeye yönelik ekonomik yaptırımlarına geri dönmesi de hâlihazırda zor zamanlar  geçiren İran’ın üzerindeki baskıları artırmıştı.

 

Fotoğraf: AFP 2018 / Arash Khamoushi / ISNA

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201808131034721641-iran-yeni-nesil-fateh-mobin-balistik-fuzesi-tanitti/