Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

BBC haber ajansı 11 Kasım 2017 günü batılı istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberinde,  Suriye’deki iç savaşa doğrudan müdahil olan Tahran yönetiminin Hizbullah’a destek hattı kurmak istediği ve bu amaçla Suriye’de daimi bir askeri üs inşa ettiğini belirterek, askeri üssün uydu fotoğraflarını paylaştı.

Başkent Şam’ın 16Km. Doğusunda bulunan El Kisvah bölgesinde kurulan üssün, Ocak, Mayıs ve Ekim 2017 aylarında elde edilen uydu görüntülerinin karşılaştırıldığı haberde, son uydu fotoğraflarında birçok büyük binanın inşa edildiğinin görüldüğü, üssün bulunduğu noktanın, İsrail’in işgal altında tuttuğu Golan Tepeleri’ne sadece 50 Km. mesafede bulunduğu ifade edilerek, İsrail Başbakanı Benyamin Netenyahu’nun 5 Kasım 2017 günü kendi Twitter hesabı üzerinden paylaştığı mesajındaki “IŞİD taşındı, İran yerleşti. İsrail yönetimi buna asla izin vermeyecektir.” ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz hafta içerisinde, İran’dan gelen üst düzey askeri bir delegasyonun söz konusu üstte incelemelerde bulunduğu ifade edilerek, inşa halinde bulunan ve 500 asker barındırma kapasitesine haiz söz konusu üssün tam kapsamlı olarak hizmete girmediği ancak, İran’ın Suriye’de savaşmak için Pakistan ve Afganistan’dan gönüllü olarak getirdiği Şii milisleri burada iskân ettiği vurgulandı.

Haberde ayrıca, Suriye ve Irak’ta girdiği bilek güreşini Şii Haşdi Şabi milisleri ve Hizbullah militanları ile kazanan İran’ın şimdi Lübnan’da ortaya çıkan krizde ezeli düşmanı sayılan Suudi Arabistan ile mücadele ettiği, iki ülkenin aynı zamanda Arap Yarımadası’nın en fakir ülkesi konumunda bulunan Yemen’i yerle bir eden iç savaşta da doğrudan taraf olduğu yorumu yapıldı.

Kaynak: http://www.bbc.com/persian/iran-41948713

Aktaran: Yücel Tünel