Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İran, Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian’ın Suudi Arabistan ziyareti sırasında ‘İran’ın bölgede hegemonya kurma niyetinden endişe duydukları’ açıklamasına yanıt verdi. İran Dışişleri sözcüsü Behram Kasımi “Maalesef Fransa’nın bölgedeki krizlere karşı taraflı ve peşin hükümlü bir tutumu olduğu görülüyor. Ve bu tutum kasıtlı olsun ya da olmasın potansiyel krizlerin gerçek krizlere dönüşmesine katkıda bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

“Savaş çığırtkanı Suudi yetkililerin uydurduğu temelsiz konuları tekrar etmek krizleri çözmeye katkı yapmaz”

Kasımi ayrıca “Bölgesel gerçeklikleri göz ardı edip savaş çığırtkanı Suudi yetkililerin uydurduğu temelsiz konuları tekrar etmek ve İran’a yönelik agresifçe tutum almak, Suudi Arabistan’ın açıkça yıkıcı bir rol oynadığı bölgedeki krizleri çözmeye bir katkı sağlamıyor.” dedi.

Lübnan Başbakanı Saad el Hariri’nin 4 Kasım’da Riyad’daki istifasının ardından bölgede yaşanan krizi çözme amacıyla dün Suudi Arabistan’da hem Hariri, hem de Suudi Veliaht Prens ile Suudi Kralı ile görüşen Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian, Suudi mevkidaşıyla yaptığı basın toplantısında “Fransa’nın İran’ın bölgede hegemonya kurma niyetinden ve bölgesel krizlere müdahalelerinden endişe duyduğunu” söylemişti. Le Drian “Özellikle de İran’ın balistik füze programını düşünüyorum.” demişti. Fransız bakan ayrıca Lübnan’ın “dış müdahaleden korunması” gerektiğini de söylemişti.

Hariri ve ailesinin yarın Fransa’ya ulaşması bekleniyor

Le Drian dün Hariri’nin Fransa’nın davetini kabul ettiğini açıklamıştı. Çaşamba günü Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hala Riyad’da bulunan Hariri ve ailesini Fransa’ya davet etmişti. Hariri ve ailesinin Cumartesi günü Fransa’ya ulaşması bekleniyor. Fransa Cumhurbaşkanlığı’ndan bir kaynak da Hariri ile Macron’un Cumartesi günü bir görüşme gerçekleştirmesinin beklendiğini aktarmıştı.

Fransa, Hariri’nin ülkeye gelişiyle bölgedeki krizin yumuşayacağını belirtiyor. Hariri’nin Fransa’dan Beyrut’a ne zaman geçeceği ise henüz netlik kazanmadı.

 

Fotoğraf: Reuters / Jamal Saidi

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201711171031036862-iran-fransa-ortadogu-tarafli/