Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İran Dini Lideri Ali Hamaney 4 Haziran 2018 günü, İran Atom Enerji Ajansı yetkililerine verdiği bir emir ile askıya alınan nükleer faaliyetlerin yeniden başlatılması istedi.

İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Humeyni’nin ölüm yıldönümü anma törenlerinde bir konuşma yapan Hamaney, ABD’nin İran’la 2015 yılında varılan nükleer anlaşmadan çekilerek, İran’a yeniden ekonomik ambargo uygulama kararına sert tepki göstererek, “Bazı Avrupa ülkeleri, İran’ın hem ekonomik yaptırımları kabul edip, hem de nükleer faaliyetlerden vazgeçmesini istiyor. Ben bu devletlere sesleniyorum. Bu rüyanız gerçekleşmeyecek, İran halkı ve devleti, hem ambargoda olup hem de nükleer faaliyetlerinin kısıtlamasını kabul etmeyecek.” ifadelerini kullandı.

İran’ın askıya aldığı uranyum zenginleştirme faaliyetleri konusuna da temas eden Hamaney, “İran Atom Enerji Kurumu, mevcut nükleer anlaşma kapsamında 190 bin santrifüje ulaşılması için derhal hazırlıklara başlamalı ve Cumhurbaşkanı Ruhani’nin talimatı verdiği diğer hazırlıklara da 5 Haziran 2018 gününden itibaren başlamalı.” diye konuştu.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: http://www.bbc.com/persian/iran-44353793