Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD, İngiltere ve Fransa tarafından Suriye’ye düzenlenen füze saldırısı sonrasında 14 Nisan 2018 günü Suriye Cumhurbaşkanı Esad ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede Ruhani’nin Esad’a “İran hükümeti ve millet olarak saldırıyı kınadıklarını” ifade ederek, “İran olarak yanınızdayız” ifadesini kullandığı, Esad’ın ise Ruhaniye, “Batı kontrolü kaybettiği için saldırdı.” açıklamasında bulunduğu belirtildi.

İran medya organlarına da bir açıklamada bulunan Ruhani, “Bu türden saldırılar Ortadoğu’da çözümden çok yıkım getiriyor. ABD bu tür saldırılar ile bölgedeki varlığını meşru hale getirmek istiyor.” dedi. Suriye’ye düzenlenen son saldırının uluslar arası kanunların ihlali olduğunu ve aslında tüm bölgenin istikrarına yönelik yapılan bir saldırı olduğunu dile getiren İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Suriye’nin geleceği konusunda hiçbir yabancı devletin söz sahibi olamayacağını, Batı’nın Suriye’de yenilgiye uğrayan teröristlere destek amacı ile bu tür bir saldırı düzenlediğini vurguladı.

İran olarak her zaman Suriye milleti ve devletinin yanında olmaya devem edeceklerini belirten Ruhani ayrıca, Türkiye ve Rusya’nın işbirliği ile Suriye’de barış ve istikrar sağlamaya çalışacaklarını söyledi.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: https://www.isna.ir/news/97012508515/