Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin sürgün olarak yaşadığı Fransa’dan İran’a döndüğü gün olarak kabul edilen ve on gün sürecek etkinliklerle kutlanacak olan “Şafak’a On Gün” (1-11 Şubat) merasimlerinin başlaması nedeniyle 31 Ocak 2018 günü yaptığı konuşmada, ülke liderlerinin halkın sesine kulak vermemeleri halinde çok geç kalınacağı uyarısında bulundu.

Şah rejiminin de halkın eleştirilerine kulak tıkaması nedeniyle yıkıldığına dikkat çeken Ruhani, “Şah ülkedeki reformistlerin, akademisyenlerin ve entelektüellerin sesini duymamıştı.” ifadelerini kullandı. İran halkının eleştiri ve protesto hakkı bulunduğunu vurgulayan İran Cumhurbaşkanı, “Hiç bir güç ve unsurun büyük İran halkının görüş, eleştiri ile itiraz hakkını elinden alamaz ve kendisini ifade etmekten alıkoyamaz.” dedi.

Diğer taraftan bağımsız haber ajansları tarafından verilen haberlerde, özellikle başta başkent Tahran olmak üzere İran’ın diğer bazı büyük şehirlerinde kadınlar tarafından zorunlu örtünmeye itiraz olarak kişisel protesto eylemleri düzenlendiği bildirildi.

 

Kaynak: http://www.bbc.com/persian/iran-42889213

Aktaran: Yücel Tünel