Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi, Başkent Tahran’da düzenlenen 13’ncü İran Coğrafya Kongresi’nde yaptığı konuşmada, ABD’yi bölge ülkelerinin sınırlarını bozmaya çalışmakla suçladı.

ABD’nin bölge ülkelerini bölmek için Irak Bölgesel Kürt Yönetimi nezdindeki yetkilerini kullanmaya çalıştığını ancak Türkiye, Irak ve İran’ın desteği ile bu planın başarısızlıkla sonuçlandığını ifade etti.

ABD’nin bölgesel coğrafyayı bozmak ve bölge ülkelerini bölerek ortaya küçük devletçikler çıkarmak istediğini öne süren İran Savunma Bakanı, düşmanların ilk adım olarak Irak Bölgesel Kürt Yönetimindeki yetkilileri aldatarak, bölge ülkelerini parçalama peşinde olduklarını ancak halkın uyanıklığı ve Türkiye, İran ve Irak’ın desteği ile bu planın hüsrana uğradığını söyledi.

ABD’nin  uygulamaya koyduğu “Yeni Ortadoğu Planı” çerçevesinde bölge ülkelerini bölme ve bölgede kaos ortamının devamını sağlama hedefine ulaşmaya çalıştığını vurgulayan Hatemi, bu plan karşısında bölge ülkeleri yetkilileri ile halkın uyanık olması gerektiğinin altını çizdi.

New York Times Gazetesinde 2013 yılı sonlarına doğru yayınlanan bir makalede bölgedeki 4 Arap ülkenin 14 devletçiğe dönüştürüleceği yöndeki iddiaları hatırlatan İran Savunma Bakanı ABD’nin son zamanlarda bölgede uygulamaya koyduğu girişimlerin bu planı kanıtlar nitelikte olduğunu ve ABD’nin söz konusu planı Suudi Arabistan üzerinden planladığını belirtti.

Aktaran: Yücel Tünel

Kaynak: http://parstoday.com/fa/iran-i139514