Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşat Salihi Kerkük’ün kontrolünün tamamen Irak Ordusu’nda olduğunu bildirdi. Amerika’nın Sesi’nin Kerkük'te ulaştığı Salihi, Irak güçlerinin özellikle önceden Türkmen köylerini kontrol altına aldığını söyledi.

Peşmergenin hiçbir direniş göstermediğini kaydeden Salihi, bunun yerine PKK’nın Kerkük caddelerinde polise direndiğini söyledi. Salihi, çatışma sonunda “bazı PKK’lıların kaybolduğunu, bazılarının da öldüğünü” belirtti. Kerkük’ten çok sayıda sivilin çıktığını kaydeden Irak Türkmen Cephesi Başkanı, bu sivillerin çoğunun Kürtler olduğunu söyledi.

Kentteki Türkmenler'in Irak ordusunun girişini kutladığını belirten Salihi, caddelerin Türkmen bayraklarıyla süslendiğini kaydetti. Salihi, bununla birlikte Kerkük’te herkesin razı edilmesi gerektiğini vurguladı. “Gelecekte yeni bir Kerkük idaresi kurulması lazım.” diyen Erşat Salihi, ortak bir irade oluşturulması için hep birlikte hareket edilmesi gerektiğini söyledi.

Irak Türkmen Cephesi Başkanı, “Kerkük’e gelen projenin herkesi razı etmesi lazımdır. Araplar'ı da Türkmenler'i de Kürtler'i de, Hristiyanlar'ı da. Bizim önerimiz Kerkük federe yapıda olsun, onun içinde bir meclis kurulsun, o meclisin içinde eşit bir şekilde Türkmenler, Araplar, Kürtler temsil edilsin, geçici bir meclis. Ondan sonra seçimler olacaktır. Seçimler neticesinde yeni üyeler seçilecek, yeni planlar yapılacak.” dedi.

Salihi, olaylar sırasında Irak Türkmen Cephesi’nden bir komutanın da peşmerge tarafından şehit edildiğini, son günlerde 10-15 kadar şehit verdiklerini de söyledi.

 

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/a/salihi-herkesi-razi-edecek-yeni-bir-kerkuk-idaresinin-kurulmasi-lazim/4072562.html