Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Irak Devlet Petrol Pazarlama Şirketi (SOMO), Irak'ın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) petrol ihracatının kontrolünü devralmak için Türkiye'den izin istediğini açıkladı. Açıklamada Irak'ın IKBY ile bir anlaşma yapılmadan Kerkük'teki ham petrolü Türkiye'nin Ceyhan Limanı'na pompalamayacağı belirtildi. SOMO'dan yapılan açıklamada IKBY ve Irak arasında Kerkük'teki petrolün boru hattıyla gönderilmesi konusunda görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

“Irak, IKBY’deki tüm petrol ihracatının kontrolünün devredilmesini istiyor”

Irak'ın OPEC'in (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü) gelecekte petrol fiyatlarını destekleyecek olası bir yardım kararını desteklediği belirtilen açıklamada, IKBY'deki tüm petrol ihracatının kontrolünün Bağdat'a verilmesinin istendiği belirtildi.

“Ceyhan’a olan eski boru hattının 3 ay içinde onarılması bekleniyor”

SOMO açıklamasında Irak'ın IKBY'nin petrol ihracatının kontrolünü devralmak için Türkiye'den izin istediğini belirterek, "Bağdat, 3 ay içinde Ceyhan'a olan eski boru hattının onarılmasını bekliyor" dedi. Bu boru hattı IKBY'yi by-pass eden bir hat olma özelliği taşıyor. Açıklamada Kasım ayında Kerkük'ten Ceyhan'a IKBY boru hattıyla yapılan petrol ihracatının yeniden sağlanmasının beklendiği ifade edildi.

“Çok yakında Kirmanşah Rafinerisi’ne satış başlayacak”

SOMO ayrıca çok yakında İran'ın Kirmanşah Rafinerisi'ne kamyonlar vasıtasıyla günde 15.000 varillik petrolün satışının başlayacağını duyurdu. Ekim ortasına kadar boru hattıyla Ceyhan'a günde 530.000 varil petrol ulaşıyordu. Bunun yaklaşık yarısı IKBY kontrolündeki petrol sahalarından, geri kalanı ise tartışmalı bölge Kerkük'teki petrol sahalarından geliyordu.

 

Fotoğraf: Reuters/Ümit Bektaş

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201711021030850253-irak-ikby-petrol-ihracat-kontrol-turkiye-izin/