Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İngiltere’nin başkenti Londra, dünyanın en büyük finans merkezi olmanın yan etkileriyle gelen kara para hastalığına çare arıyor. İngiltere’de savcılar bu ay yürürlüğe giren yeni yasalarla artık “Nereden buldun?” diyebilecek.

Her yıl 23 ila 57 milyar İngiliz sterlini tutarında paranın Londra’da aklandığını söyleyen Uluslararası Şeffaflık Örgütü, kara parayla alındığı söylenen en az beş gayrimenkul daha belirledi. Uluslararası Şeffaflık Örgütü Avukatı Rachel Davis Teka, nereden buldun? Gelirle gider arasındaki büyük uçurumu anlamak için sorulması gereken soru bu. Açıklayabiliyorlarsa bırakın gitsinler. Değilse el konulsun ki kara parayı buraya getirmekten çekinsinler.” diyor.

İngiltere Ulusal Suç Dairesi, Londra’ya akan kara para miktarının her yıl 75 milyar sterlin civarında olduğunu tahmin ediyor. Bu para hükümet bütçelerinden çalınıp İngiltere’ye kaçırılan mağdur vatandaşların parası. Offshore hesaplar bu karmaşık para ağının gizlenebildiği en uygun ortam.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü hukuk dairesinden Rachel Davies Teka, yeni yürürlüğe girecek yasadan önce isteyen kişilerin ülkelerinden çaldıkları parayı İngiltere’ye getirip rahat bir hayat kurması mümkünken şimdi bunun imkânsız hale geldiğinin altını çiziyor.

Fotoğraf: Amerika’nın Sesi

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/a/kara-paranin-onune-nasil-gecilir/4263757.html