Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Japonya’nın Hiroşima kentine 6 Ağustos 1945 tarihinde, Nagazaki’ye de 9 Ağustos 1945 tarihinde düzenlenen nükleer saldırılarda hayatını kaybedenler, Japonya ve tüm dünyada anılırken Türkiye’den Beylikdüzü dışında çok az ses çıkmasını yadırgadım.

Katliamın 72’nci yıldönümü, Beylikdüzü Yaşam Vadisi’nde bulunan Japon Bahçesi’nde yapılmıştır. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Beylikdüzü Belediyesi ortaklaşa bir etkinlik düzenlemiştir. Törende, Hiroşima’da yakalandığı hastalıktan 12 yaşında ölen Sadako Sasaki‘nin yarım kalan bin turna kuşunu, Barışa Uçan Turnalar Projesi kapsamında ÇYDD çocukları tamamlamıştır.

Hiroşima’yı ziyaret ettiğimde beni en çok etkileyen, Barış Parkı içindeki Hiroshima National Peace Memorial Hall for the Atomic Bomb Victims salonu olmuştur.

Salona girişte hissedilen acıyı burada açıklayamam. Binada; kurbanların isimleri ve fotoğrafları, kurtulanların anıları sergilenmektedir. Ana salon sembolik olarak düzenlenmiştir. Salonda Hiroşima’nın bombalanmış durumunun Shima Hastanesi’nden (atom bombasının düştüğü yer) görüntüsü panoramik şekilde işlenmiştir. Park yakınlarında yer alan Atomic Bomb Dome adlı bina dışında bombanın etkilerini görmek mümkün değildir.

Hiroshima Peace Memorial Museum (Barış Anma Müzesi) ise nükleer silahların neler yapacağının canlı örnekleri ile doludur. Radyoaktivite sonrası yağan siyah yağmurun beyaz duvarlar üzerindeki izlerini, merdivenlerde oturan insanların siyahlaşmış kalıntılarını, öğrencilerin parçalanmış okul üniformalarını ve beslenme çantalarını, saatlerin patlama zamanı olan 08:15’i gösteriyor olmasını gördüğünüz zaman, insanın ürpermesi çok doğal bir tepki olmaktadır.

Bana en fazla dokunan da Sadako Sasaki’nin gerçek hikâyesidir. Bomba patlağında iki yaşında olan Sasaki, on yıl sonra lösemiye yakalanmış sekiz ay tedavi görmüştür ama sonunda hayatını kaybetmiştir. Eğer bin tane kâğıttan turna katlarsa yaşam dileğinin gerçekleşeceğine inanan Sadako, sayısız turna katlamıştır ama bu katlamalar bir işe yaramamıştır.

Sadako’nun ölümü üzerine atom bombası etkisine maruz kalan çocuklar için bir anıt yapılmıştır. Her yıl sayısız kâğıttan turna dünyanın dört bir yanından bu anıta gönderilmektedir. Türkiye’den yarım kalan bin turna kuşunu, İstanbul Beylikdüzü’nden Barışa Uçan Turnalar Projesi kapsamında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği çocukları tamamlamıştır.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe Hiroşima’da yaptığı konuşmada, “Burada Hiroşima kentinde nükleerden arınmış bir dünya ve ebedi barışı hayata geçirmek için elimden çabayı gösterme sözümü bir kez daha ifade ediyorum” demiştir. ABD eski Başkanı Barack Obama Mayıs 2016’da Hiroşima’yı ziyaret etmiş, bombardımanın yapıldığı bölgeye giden ilk ABD Başkanı olmuştu. Obama konuşmasında kurban yakınlarından özür dilememişti.