Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Suriye’nin en büyük kenti Halep’te dört yıldır devam eden çatışmaları bitirecek olan tahliye anlaşması kapsamında ilan edilen ateşkes bozuldu.
Haber ajansları, Suriye ordusu ve hükümet yanlısı gruplar ile silahlı muhalif gruplar arasında çatışmaların yeniden başladığını duyurdu.
Muhaliflere yakın Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ordusunun Doğu Halep’e yönelik hava operasyonlarını yeniden başlattığını bildirdi.

Gözlemevi Direktörü Rami Abdurrahman Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada, “çok şiddetli” çatışmaların yaşandığını ifade ederek, “Her şey [ateşkes] sona ermiş gibi görünüyor” dedi.
Suriye Devlet Televizyonu da muhalif grupların top atışı ve füze saldırısı sonucunda hükümetin kontrolü altındaki Batı Halep’te en az yedi sivilin yaşamını yitirdiğini belirtti.
Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 32. Muhtarlar Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, ateşkesin bozulmasından dolayı Suriye yönetimini sorumlu tuttu.
Erdoğan, “Daha varılan uzlaşmanın üzerinden saatler geçmeden rejim güçleri ateşkesi bozup sivillere saldırmaya başladı… Tüm tarafları ve uluslararası toplumu bu ateşkese riayet etme ve destek olmaya davet ediyorum. Bir insani koridor, derhal hiçbir engelleme, hiçbir sabotaj olmadan açılmalı, sivillerin tahliyesine izin verilmelidir” dedi.
Türkiye’nin arabulucuğunda varılan anlaşma kapsamında, Doğu Halep’te ateşkes ilan edilmesi ve buradaki savaşçılar ile bazı sivillerin tahliye edilmesi planlanıyordu.
Böylece, Halep’in tamamı Suriye hükümet güçlerinin eline geçmesi ve 2012 yılından bu yana devam eden çatışmaların da sona ermesi öngörülüyor.
Erdoğan, bugün akşama doğru Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Halep’teki son durumu ele almak üzere bir telefon görüşmesi yapacağını söyledi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Suriye hükümetinin ve bazı grupların tahliyeye engel olduğunu belirtti. Çavuşoğlu, gün içerisinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ile görüştü.

Kaynak : http://www.bbc.com/turkce/38311973