Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Ulusal İstihbarat eski Direktörü John Clapper ve Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA’nin eski başkanı John Brennan Başkan Donald Trump’ı sert sözlerle eleştirdiler. Trump iki ismi siyasi hackciler olarak nitelemişti.

Vietnam’daki Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesi çerçevesinde Trump, Rusya’nın seçimlere müdahale ettiği iddialarının Putin’i kırdığını ve bu iddiaların Rusya ile ilişkilere engel olduğunu belirtti.

Brennan ve Clapper CNN televizyonuna birlikte katılarak açıklamalarda bulundular. Clapper, “Rusya tarafından yaratılan tehdit açık ve ortada. Bunu başka bir şekilde göstermeye çalışmak hayret verici ve gerçekte bu ülkeye bir tehlike oluşturuyor.” dedi. Eski Ulusal İstihbarat Direktörü Clapper geri adım atmanın rakip güçlerin liderleri karşısında güçsüzlüğün göstergesi olduğunu söyledi. Clapper, “Tahminimce Trump kırmızı halıda görünmeye çok istekli.” ifadesini kullandı.

Brennan da, “Bizi siyasi hackciler olarak niteliyor çünkü yapılan istihbarat değerlendirmesinin meşruiyetini yok etmeye çalışıyor.” dedi. Brennan, Trump’ın Putin’e ‘bunun sorumlusu sensin biliyoruz’ demeyerek ona geçiş sağladığını kaydetti ve“Putin, Trump’ı pohpohlayarak çok iyi oynadı. Ayrıca Trump her nedense ya Putin tarafından korkutuldu, ya da onun yapabileceklerinden veya soruşturmalardan çıkabilecek sonuçtan korkuyor.” ifadelerini kullandı.

Brennan, “Bu da Putin’e Trump’ın yabancı liderler tarafından oynanabileceğini gösteriyor ki bu liderler onun egosuna oynayacak. Bu ulusal güvenlik açısından çok çok endişe verici bir durum.” dedi. Clapper’a göre de Çin ve Ruslar onunla oynayabileceklerini düşünüyor.

Eski CIA Başkanı Brennan, Trump’ın kendilerine yönelik sözleriyle ilgili olarak, “Eleştirinin kaynağı değerlendirildiğinde bu eleştiriyi onur olarak kabul ediyorum.” ifadesini de kullandı. Brennan, Jim Clapper gibi hayatının çoğunu bu ülkeye adamış birine yönelik sözleri çirkin bulduğunu söyledi ve Trump’ın bundan utanması gerektiğini belirtti. Brennan, “ancak görünen yaptıklarından utanma hissetmeyen birine benziyor” dedi.

 

 

Fotoğraf: Reuters

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/a/eski-istihbarat-liderlerinden-trumpa-sert-sozler/4111802.html

            https://tr.sputniknews.com/turkiye/201711131030976267-eski-cia-direktor-brennan/