Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Çin’de iki kamu şirketinin birleşeceği ve bu yeni şirketin 278 milyar dolarlık değeriyle dünyanın en büyük enerji üreticisi konumuna geleceği öğrenildi. Çin’in en büyük kömür madeni işletmecisi Shenhua Group Corp Ltd’nin, ülkenin en büyük beş enerji üreticisinden biri olan China Guodian Group şirketini satın alacağı öğrenildi.

Reuters’ın aktardığına göre, Pekin, borçlu ve verimsiz çalışan kamu enerji sektörünü yenileyerek bu alandaki şirket sayısına düzen getirecek. Böylece enerji üretimi alanında rekabet gücüne sahip kuruluşlar yaratmayı hedefleyecek.

“Kapasitesi 225 gigawatt’ı aşacak”

İki şirketin birkaç aydır birleşme konusunda görüşmeler yürüttüğü belirtilirken, Guodian-Shenhua birleşmesi dün Çin’in Kamu Varlıkları Denetleme ve Yönetim Komisyonu (SASAC) tarafından açıklandı.

Shenhua’nın grup şirketlerinden China Shenhua Energy Co Ltd tarafından yapılan açıklamada, ana şirketin Guodian’ı bünyesine katacağı ve yeni şirketin adının National Energy Group olacağı duyuruldu.

Wood McKenzie’de Asya-Pasifik enerji ve yenilenebilir enerji danışmanı Frank Yu, yeni kuruluşun kurulu kapasitesinin 225 gigawatt’ı aşacağını, bu sayede Fransız EDF ve İtalyan Enel’i geride bırakarak dünyanın en büyük enerji ve dağıtım şirketi olacağını söyledi.

Yu, yeni şirketin aynı zamanda, sahip olacağı 33 gigawatt kapasiteyle dünyanın en büyük rüzgâr enerjisi üreticisi ve en büyük kömür üreticisi olacağını da belirtti.

 

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201708291029923439-dunyann-en-buyuk-enerji-sirketi-cinde-doguyor/