Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

ABD'nin desteklediği Demokratik Suriye Güçleri (DSG), IŞİD'in Suriye'deki “eski başkenti” Rakka'da zafer ilan etti. DSG yetkilileri, IŞİD'in üç yıl sonra şehirden çıkartılmasının ardından Rakka'da düzenledikleri basın toplantısında resmen zaferlerini ilan etti.

“Rakka, demokratik federal Suriye’nin parçası olacak”

DSG zafer ilan ettikleri açıklamada, Rakka şehri ve çevresindeki aynı isimli vilayetin “âdemi merkeziyetçi ve federal yapıdaki bir Suriye'nin parçası olacağını” söyledi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: "Vilayetin sınırlarını tüm dış tehditlerden koruyacağız. Rakka vilayetinin geleceği, âdemi merkeziyetçi ve demokratik federal bir çerçevede bu bölgenin halkı tarafından tayin edilecektir. Vilayetin sakinleri, kendi işlerini kendileri yürütecek." dendi.

DSG yetkilileri basın toplantısında ayrıca, şehrin yönetimini resmen yerel yetkililer ve aşiret liderlerinden oluşan bir konseye devretti.

“Terörizme karşı kesin zafer”

Rakka stadyumunda düzenlenen basın toplantısında konuşan DSG sözcüsü ve komutanı Talal Silo, "Zaferimiz terörizme karşı kazanılmış bir zaferdir." dedi. Basın toplantısının Rakka stadyumunda düzenlenmesinin sembolik bir önemi var. Zira IŞİD militanları bu stadyumu eskiden silah deposu ve esirlere işkence uyguladığı bir hapishane olarak kullanıyordu. Öte yandan Silo'nun verdiği bilgiye göre, 4 ay süren Rakka operasyonu sırasında 655 yerel ve yabancı savaşçı öldü. Silo, uluslararası toplum ve yardım kuruluşlarına şehrin yeniden inşa edilmesi için yardım çağrısında da bulundu.

YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu DSG, Haziran ayından beri süren operasyonları sonucunda Rakka'da tam olarak denetimi sağladıklarını açıklamıştı. Son 2 yılda hem Irak, hem de Suriye'de kontrolündeki toprakların önemli bir bölümünü kaybeden IŞİD, böylece 2014'te ele geçirip “başkent” ilan ettiği Rakka'yı kaybetti. IŞİD Suriye'de Deyr ez Zor'un bazı yerleri ve Fırat Vadisi boyunca uzanan bazı mahalleler de dâhil birkaçı bölgeyi hâlâ denetiminde tutuyor.

 

Fotoğraf: Reuters/Erik De Castro

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/ortadogu/201710201030681528-dsg-rakka-zafer/