Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

1995 yılında şüpheli bir trafik kazası sonucu kaybettiğimiz Batı Trakya Türklerinin büyük lideri Dr. Sadık AHMET’i saygıyla, minnetle anıyoruz.

Ben bir Türk olduğum için hapse götürülüyorum. Eğer Türk olmak bir suç ise, burada tekrar ediyorum. Ben bir Türküm ve öyle kalacağım. Bu mesajımla Batı Trakya azınlığına sesleniyorum ve Türk olduklarını unutmamalarını söylüyorum. Haklarımızı bir gün mutlaka alacağız. Dr. Sadık AHMET

 

Sadık AHMET (7 Ocak 1947 – 24 Temmuz 1995)

Yunanistan’ın Gümülcine şehrinin Sirkeli köyünde dünyaya gelen Sadık Ahmet, ilköğrenimini kendi köyünde, orta ve lise öğrenimini Gümülcine’deki Celal Bayar Lisesi’nde tamamladı.

1966 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinde başladığı tıp eğitimine bir yıl sonra Selanik Üniversitesi Tıp Fakültesinde devam etti ve 1974 yılında mezun oldu.

Sadık Ahmet bir yandan doktorluk yaparken, bir yandan da Batı Trakya Türklerinin toplumsal sorunlarıyla ilgilenmiş ve onlara eylem yollarını açmıştır. Batı Trakya Türklerinin sorunlarını uluslararası kamuoyuna duyurmak amacıyla 1985 yılında bir imza kampanyası başlatmış ve bildiriler dağıtmıştır. Ardından, tutuklanarak 30 ay hapis cezasına çarptırılmış ve açılan itiraz davası neticesinde olay dünya kamuoyuna yansımış ve Sadık Ahmet’in 1990 seçimlerinde Gümülcine ilinden milletvekili seçilmesi ile dava düşmüştür.

Seçim kampanyası sırasında “Türk” kelimesini kullandığı için de hakkında davalar açılmıştır. 12 Eylül 1991’de Batı Trakya Türklerinin ilk siyasi partisi olan Dostluk, Eşitlik ve Barış (DEB) partisini kurarak Genel Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Sadık Ahmet, Lozan Anlaşmasının yıldönümü olan 24 Temmuz 1995 günü şüpheli bir trafik kazasında hayatını kaybetmiştir.