Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Bilim adamları, odalarında televizyon bulunan çocukların ilerleyen yaşlarda fazla kilolu olmaya daha yatkın olduğunu belirledi. Odasında televizyon bulunan kız çocuklarının yüzde 30’unun, erkeklerin yüzde 20’sinin ilerleyen yaşlarda fazla kilolu olduğu belirlendi.

İngiltere’de 12 bin çocuk üzerinde yapılan araştırmada, 7 yaşında odasında televizyon bulunan çocukların 11 yaşına geldiğinde vücut kitle endeksi değerlerinin nasıl değiştiği incelendi. Araştırmacılar kızların yüzde 30’nun erkeklerin yüzde 20’sinin kilo fazlası olduğunu gözledi.

Londra Üniversitesi Akademisi’nden bilim adamlarının yürüttüğü araştırmanın sonuçları “International Journal of Obesity” dergisinde yayımlandı.

Araştırmacılardan Doktor Anja Heilmann, “Çalışmamız çocukların odalarındaki televizyon ile ileri yaşlarda aşırı kilolu olmaları arasında açık bir ilişki olduğunu gösteriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Araştırmacılar, televizyonun odadaki varlığı sebebiyle çocukların daha az uyuduğunu ve ekran önünde atıştırma alışkanlıkları edinmesiyle ilişkilendirdi. Oranın erkeklerde daha düşük çıkmasının, o yaşlarda erkek çocukların kızlara göre fiziksel açıdan daha aktif olmasından kaynaklanabileceği kaydedildi.

 

Kaynak: http://www.turkishny.com/health-news/90-health-news/243967-cocuk-odalarindaki-televizyon-obezite-riskini-artiriyor