Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Çin hükümeti ekonomi politikasını yapay zekâ üzerine şekillendirmek istiyor. Hükümet birkaç yıl içinde yapay zekâya onlarca milyar dolarlık yatırım yapmayı planlıyor.

Çin hükümeti enerji alanındaki yaptığı yatırımların bir benzerini yapay zekâ teknolojilerine de yaparak ülkeyi yapay zekânın merkezi haline getirmek istiyor. Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Konseyi tarafından yayınlanan yeni kalkınma planına göre ülkede 2020 yılına kadar yapay zekâ endüstrisinin ekonomi için itici bir güç oluşturması hedefleniyor. İşler hükümetin planladığı gibi gider ise Çin’deki yapay zekâ endüstrisinin 2025 yılında 59 milyar dolarlık dev bir sektör haline gelmesi tahmin ediliyor.

Yapay Zekâ İçin Yenilik Merkezi 

Bilim ve teknolojiden sorumlu bakan yardımcısı Li Meng de ülkenin yapay zekâ politikası hakkında açıklamalar yaptı. Meng, 2020 yılında Çin’in dünyanın önde gelen yapay zekâ teknolojilerine ve araştırma tesislerine sahip olacağını iddia ederken 2030 yılına gelindiğinde ise ülkenin yapay zeka için yenilik merkezi haline geleceğini ifade etti. Hükümet ayrıca 2030 yılında ülkedeki yapay zekâ endüstrisinin toplam değerinin 150 milyar dolara ulaşmasını istiyor.

 

Kaynak: https://www.donanimhaber.com/diger-bilim-ve-teknoloji/haberleri/Cin-yapay-zekanin-merkezi-haline-gelmek-istiyor.htm