Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

İngiltere’deki saldırının ardından İngiliz Daily Telegraph gazetesi, cihatçı örgütlerin Batı ülkelerinde silah ya da bomba teminindeki zorluklar nedeniyle, Londra’daki gibi sadece bıçak ya da Fransa’nın Nice kentinde olduğu gibi arabayla yapılabilen saldırılara yöneldiğini yazdı.
Londra’daki saldırının yanı sıra geçen yıl Temmuz ayında Fransa’nın Nice kentinde ve ardından da Almanya’nın başkenti Berlin’de Noel pazarında araçla yapılan saldırıların hatırlatıldığı yazıda, ortada yeni bir saldırı türü olduğu belirtildi.
IŞİD sözcüsü Ebu Muhammed el Adnani’nin 2014’te Fransa’da yaşayan Müslümanlara, Fransızlara, arabalarıyla ezmek dahil ellerinden gelen tüm yöntemlerle saldırı çağrısında bulunduğuna dikkat çekildi.
Daily Telegraph, hem Europol hem de İngiliz güvenlik yetkililerinin son raporlarında, yeni dönemde gerçekleştirilecek saldırıların bomba veya silah olmadan da yapılabileceğine vurgu yaptığını belirtti. Gazeteye göre Londra saldırısı, yalnız veya az sayıda saldırgandan oluşan grupların ilkel yöntemlerle saldırılarda bulunma taktiğine dair yapılan uyarılarla uyumlu özellik taşıyor ve bu trend sürebilir.
‘YALNIZ KURT OLMA İHTİMALİ YÜKSEK’
İngiliz güvenlik uzmanı Will Geddes gazeteye yaptığı açıklamada, “Bu tür bir saldırı yöntemi (bir silah, bir araba ya da bir bıçağın kullanıldığı düşük teknolojili bir saldırı) açıkçası, saldırganın öleceğini bilme ihtimalinin çok yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Bu kişinin IŞİD’li bir yalnız kurt olma ihtimali yüksek” şeklinde konuştu.
‘PARLAMENTO, İLGİ ÇEKECEK BİR HEDEFTİ’
Saldırının IŞİD’in etkisinin azaldığını gösterdiği yorumunda da bulunan Geddes, “Propaganda makineleri başarısızlığa uğruyor, sayıları azalıyor ve medyada eskisi kadar yer bulamıyorlar. Bütün dünyanın yüzlerini onlara çevirdiği bir şey yapmaları gerekiyordu. Parlamento, uluslararası medyanın ilgisini çekecek bir hedefti. Bu, mümkün olduğu kadar ilgiyi kendilerine çekmeye yönelik sembolik bir saldırıydı” dedi.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/avrupa/201703231027763025-cihatci-orgutler-silahsiz-bombasiz-saldirilara-yoneliyor/