Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Cengiz TOPEL, 8 Ağustos 1964’te Kıbrıs’ta gerçekleştirdiği uyarı uçuşu sırasında düşürülen uçağından paraşütle atladı, fakat sonrasında esir alınıp şehit edildi. Kıbrıs’taki ilk hava şehidimiz pilot Yüzbaşı Cengiz TOPEL’i minnetle, saygıyla anıyoruz.

Cengiz TOPEL (2 Eylül 1934 – 8 Ağustos 1964)

İzmit’te dünyaya gelen Cengiz Topel, ilk ve orta öğrenimini Bandırma II. İlkokulu, Ömer Seyfettin İlkokulu ve Kadıköy Yel değirmeni okulunda tamamladı. Haydarpaşa Lisesi’nde başladığı lise öğrenimine Kuleli Askeri Lisesi’nde devam etti ve 1953 yılında mezun oldu. 1955 yılında Hava Harp Okulu’nu bitirdi.

1961 yılında Eskişehir I. Ana Jet Üssü’ne atanan Cengiz Topel, 1963 yılında yüzbaşılığa terfi etti.

Cengiz Topel, 8 Ağustos 1964 tarihinde Kıbrıs’ın Dillirga bölgesinde Kıbrıs Türk Mücahidinin direnişine destek olmak, Rumları püskürtmek için Eskişehir’den Kıbrıs’a 4’lü Filo Komutanı olarak gönderildi. Uçağı yerden isabet alarak düşürülen Cengiz Topel, paraşütle atlamayı başardı, fakat Rumlar tarafından esir alınıp şehit edildi.

Kıbrıs, Adana, Ankara ve İstanbul’da düzenlenen törenlerden sonra 14 Ağustos 1964 tarihinde Edirnekapı’daki Sakızağacı Hava Şehitliği’nde toprağa verilen Cengiz Topel’in adı, aralarında askeri üs, havaalanı ve okul olan pek çok yere verildi.