Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Antiterör Yaptırımları Komitesi Başkanı Kayrat Umarov, IŞİD militanlarının Suriye ve Irak’ı terk etmeye çalıştıklarını, paralarını diğer bölgelere ve özellikle Güneydoğu Asya’ya transfer ettiklerini aktardı.

Rusya’nın güneyindeki Krasnodar kentinde düzenlenen uluslararası güvenlik toplantısında konuşan Umarov, “Yabancı terör yanlısı militanlar ülkelerine dönüş yapan kişiler veya sığınmacı statüsünde Irak ve Suriye’yi terk etmeye çalışıyor, dünya toplumu için yeni tehditler oluşturuyor.” ifadelerini kullandı.

BMGK Antiterör Yaptırımları Komitesi’nin araştırma grubunun verilerine dayanan Umarov, IŞİD’in çatışma bölgesindeki askeri yenilgiye hazırlanmak ve faaliyetlerine başka bölgelerde devam etmek amacıyla Suriye ve Irak’tan finans kaynaklarını başka bölgelere aktardıklarını belirtti ve “yabancı terör yanlısı militanların Güneydoğu Asya’ya döndüklerini veya taşındıklarını, oradaki topraklara yerleştiklerini” kaydetti.

“IŞİD bu bölgeye giderek daha çok önem veriyor”

Umarov, “Güneydoğu Asya’da tehdit seviyesi artıyor, IŞİD bu bölgeye giderek daha çok önem veriyor, propaganda faaliyetlerini yoğunlaştırıyor.” diye konuştu. IŞİD ile ilgisi olan güçlerin Afganistan’da da varlıklarını güçlendirmeye başlamalarının endişe verici olduğunu ve bunun hem Afganistan, hem de Orta Asya’nın diğer ülkeleri için ciddi güvenlik tehdidi oluşturduğunu söyleyen Umarov, “IŞİD tarafından küresel tehdit yeni şekillere girerek değişim gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

 

Fotoğraf: AP Photo

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/dunya/201710041030435037-bmgk-isid-guneydogu-asya-propagandasini-yogunlastiriyor/