Twitter
Visit Us
YOUTUBE
YOUTUBE
LINKEDIN
Share

Kazakistan'ın başkenti Astana'da bugün başlayan 6. tur görüşmelerde Suriye'nin kuzeyindeki İdlib kentinde kurulması planlanan 4. ve sonuncu gerilimi azaltma bölgesi gündemin en önemli maddesi olacak.

Suriye'deki ateşkesin garantörü olan Rusya, Türkiye ve İran'dan üst düzey yetkililer ile Suriyeli hükümet ve muhalefet temsilcilerinin katılacağı görüşmeler, bugün yapılan çalışma grubu toplantısıyla başladı ve 15 Eylül Cuma günü sona erecek.

Rusya, Türkiye ve İran'dan askeri yetkililerin gerçekleştirdiği çalışma grubu toplantısına BM'den bir heyet de katılıyor.

İdlib için görüşmeler sürüyor

Suriye'de bugüne dek güneyde Ürdün sınırında, Doğu Guta'da ve Humus'un kuzeyinde olmak üzere üç gerilimi azaltma bölgesi kuruldu.

Dördüncü gerilimi azaltma bölgesinin İdlib'de kurulması için görüşmeler devam ediyor.

Anlaşmanın imzalanması bekleniyor

Sputnik'e konuşan bir kaynak, 6. tur görüşmelerin başarıyla sonuçlanmasının beklendiğini söyledi. İdlib'de gerilimi azaltma bölgesi kurulmasına ilişkin anlaşma da dâhil olmak üzere bir dizi belgenin imzalanmasını beklediklerini de kaydeden kaynak, bunun için tüm ön koşulların sağlandığını ifade etti.

“Bir sonraki adım siyasi anlaşma olacak”

Kaynak, görüşmelerin başarıyla sona ermesi ve tüm anlaşmaların imzalanması halinde bir sonraki adımda siyasi anlaşmaya ihtiyaç olacağının altını çizdi.

 

Fotoğraf: AP Photo/Sergei Grits

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/dunya/201709131030126785-astana-ana-gundem-idlib-gerilimi-azaltma-bolgesi/